showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

1 Aylık Muhabbet Kuşu Neyle Beslenir?

Muhabbet kuşları evin huzurunu sağlayan ve rahatlıkla beslenen bir evcil hayvandır. Sadık olmasının yanında çıkardığı seslerle sahibini psikolojik olarak da rahatlatan muhabbet kuşları, yepyeni muhabbet kuşları dünyaya getirerek neşe ortamını daha da genişletmektedir.

Ancak bu süreçte dikkatli olmanız ve doğum sonrası muhabbet kuşu için yapılması gerekenleri dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekmektedir.

Yavru Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenmelidir?

Dünyaya gelmiş yavru muhabbet kuşu maması anne tarafından karşılanmaktadır. Yumurtadan çıkan yavru muhabbet kuşu 30 günü aşkın bir süre yuvada kalır ve bu süre zarfında anne besleyicilik özelliğini kullanır. Bu sürecin atlatılmasının ardından ise yeni doğan muhabbet kuşu maması olarak kabuksuz yemler tercih edilmelidir.

Muhabbet kuşu kabuksuz yemleri kolayca tüketebilmekte ve bunun yanında birtakım sindirim bozukluklarıyla karşı karşıya kalmamaktadır. Tabi bu avantajların yanında birtakım dezavantajlar söz konusudur. Bu dezavantajlar da kuşun tembelliğe alışması ve mikroplara karşı dirençsiz olmasıdır.

Kabuksuz mama tüketimi yeni doğan muhabbet kuşu için bir hafta veya 10 gün olarak tavsiye edilmektedir. Mamanın daha fazla verilmemesi gerekmektedir.

Muhabbet Kuşları Bakımı

Şimdi de gelelim yavru muhabbet kuşu bakımı ve eğitimi konusuna. Muhabbet kuşlarının huylarını çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Öncelikle muhabbet kuşlarıyla arkadaşlık kurmanız kuşun psikolojisinin iyi seviyede olması için önemlidir. Bunun yanında tek bir muhabbet kuşuna sahipseniz kafesin bir noktasında ayna bulunması önem taşımaktadır. Bu sayede kuş kendisini yalnız hissetmeyecektir.

Tekdüze besinden kaçınmanız gerekmektedir. Kuşunuz için çok çeşitli besinler kullanmanız önem taşımaktadır. Bu sayede kuşunuz hastalıklara karşı daha dayanıklı olmaktadır.

Muhabbet kuşları kendi kendine şarkı söylemeyi ve farklı sesler çıkarmayı çok sevmektedir. Bunun için de siz onun daha mutlu olmasını sağlamak için müzik açabilirsiniz veya beraber şarkı söyleyebilme imkanına sahipsiniz. Bunun yanında eğer enstrüman çalmayı biliyorsanız elinize bir enstrüman almayı denemeniz faydanıza olacaktır.

Kuşunuzun bulunduğu kafesin temiz olması, sağlık açısından oldukça önem arz etmektedir. Muhabbet kuşları minik bedenleri ve düşük dirençleriyle hastalıklara açık canlılardır. Bundan dolayı da kafesin temiz olması evcil hayvanınızın hasta olmasına da engel olacaktır.

  • +0
  • -1
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 100%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ