showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Baskın Parçalı Muhabbet Kuşu

Baskın parçalı muhabbet kuşları, farklı isimlerle de anılabilmektedirler. Bu isimler; Dominant Peace ve Avustralya Alaca muhabbet kuşudur.

Fiziksel Özellikleri

Baskın parçalı muhabbet kuşları alacalı desenlilerdir. Düz desenli ve opal desenli olabilirler ancak opal desen nadir bulunan baskın parçalı muhabbet kuşları arasına girmektedir. Pullu desenlerde olmayan bu kuşlar pullu desenl muhabbet kuşlarına benzeyen bazı özellikleri barındırabilirler. Örneğin; yeşil ve mavi seride de baskın genler taşıyabilmektedir. Baskın parçalı muhabbet kuşlarının kuyruğu diğer türlere göre daha uzundur ve bu kuyruklarda renk olmaz. Gerdanındaki benekler simetrik olarak yanlara dağılmış olan baskın parçalılarda bu benekler büyüme esnasında farklı şekillere bürünebilir. Ayrıca baş kısımlarının arkasında renksiz lekeler bulunabilir. Erkek ve dişilerdeki cere renkleri de onları diğer muhabbet kuşlarından ayıran bir özellik olarak kabul edilmektedir. Çünkü erkeklerin cereleri lacivert renktedir. Ayrıca ayakları daha açık renk tonlarında olmaktadır.

Baskın parçalı muhabbet kuşları hangi renk baskın gende ise o renk ön adlı olarak anılırlar. Mavi renk geni fazla ise “Mavi baskın parçalı muhabbet kuşu” olarak anılırlar.

Baskın Parçalı Muhabbet Kuşu Yavruları

Baskın parçalı muhabbet kuşları ortalama erkek ve diş sayısı hesaplandığında genelde dişi olmaktadırlar. Eğer iki düz desenli parçalı muhabbet kuşu çiftleşirse yavru da baskın parçalı cinsinde olmaktadır. Biri düz desenli parçalı diğeri çekinik parçalı ise yine baskın parçalı muhabbet kuşu yavruya sahip olacaklardır. Albino ya da lutino ile birleşen baskın parçalılarda da yine baskın parçalı yavrular görülmektedir. Ancak iki baskın parçalı muhabbet kuşları çiftleştiğinde temiz kanatlı muhabbet kuşları da oluşabilmektedir.

Baskın Parçalılarda Beslenme, Bakım

Tıpkı diğer cinsteki muhabbet kuşlarında olduğu gibi baskın parçalılarda da aynı özelliklerde bakıma ve beslenmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Sürekli temiz bir ortamın, kafes ve yemlik temizliğinin bulunmasına dikkat edilmesi ve bu sayede sağlıklı olması sağlanmalıdır. Kuş yemleri verilebildiği gibi ek gıdalarla, vitamin takviyeleri ile ya da meyve ve sebzelerle baskın parçalı muhabbet kuşları beslenebilmektedirler. Baskın parçalı muhabbet kuşlarında bazı türlerde rastlanıldığı gibi cinse özgü hastalıklara rastlanmamaktadır. Genel olarak muhabbet kuşlarında görülen rahatsızlıklar bu türlerde de ortaya çıkabilmektedir.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ