showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Evcil Kuşlar Neden Tüy Yolar, Önlemek Mümkün müdür?

Genel itibariyle birçok tüylü hayvan, tipolojik ve farklı şartlar dahilinde değişik dönemlerde tüylerini döker. Bu tüy dökme işlemine ilk akla gelen hayvan kuşlardır. Tüy dökme işlemi normal mi, yoksa farkı sorunlar mı var, bu soru tüm evcil hayvan besleyenlerin aklına gelir. Çünkü ilk olarak bir hastalık belirtisi mi olduğu endişesi oluşur. Peki muhabbet kuşları neden türylerini döker? Muhabbet kuşları için tüy dökme işlemi, aslında olması gereken rutin bir olaydır.  Sağlıklı olan her muhabbet kuşu yılda bir veya iki kez tüylerini döker. Bu fizyolojik bir olaydır.

muhabbet-kusunun-tuylerini-koparma-nedenleri.jpg

Tüy dökme işleminde muhabbet kuşlarının yeteneklerinde azalma görülmez. Eski, yıpranmış tüylerin dökülüp yenisinin çıkması olayıdır. Tüy dökme sırasında muhabbet kuşları biraz daha pasif olurlar. Bu durumu muhabbet kuşu besleyenler dikkatli gözlemleyip kuşlarına bu evrede biraz daha özen gösterirler ise mesela vitamin takviyesi, ek gıdalar v.s bu tüy dökme işlemini kısa sürede atlatacaktır.

evcil-muhabbet-kusu-neden-tuy-doker.jpg
 

Bu tüy dökülme sorunu dışında farklı bir durum ise muhabbet kuşları tüylerini kopartıyor. Peki bu normal bi durum mudur? Eğer kuşunuz tüylerini koparıyorsa öncelikle bir veterinere götürüp muayene olmasında fayda vardır. Çünkü deri hastalıkları, parazit ya da alerji gibi durumlarda kuşlar tüylerini kopartmaya başlar ve bu kendilerine zarar vermeye kadar gidebilir. Eğer muhabbet kuşunuzda herhangi bir rahatsızlık söz konusu değil ise bulunduğu çevreden rahatsız olmuş olabilir, bu da tüylerini kopartma girişimine iter. Mümkün mertebe kuşunuza daha az gürültülü ve aşırı nemli, aşırı kuru ortamdan uzak bir yer ayarlamanızda fayda olacaktır.

Tüy Dökümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

muhabbet-kusu-tuy-dokmesi.jpg

Muhabbet kuşum tüylerini yoluyor ne yapmalıyım, sorusunu doğal olarak her hayvan sahibi kendisine soracaktır. Öncelikle muhabbet kuşunuzda sağlık problemi olup olmadığı araştırılır. Var ise veteriner zaten bunun önemlini alacaktır. Eğer yok ise bu defa size büyük bir iş düşüyor. Muhabbet kuşunuzun davranışlarını gözlemleyiniz. Eğer hareketlerinde farklılık ve rahatsızlık seziyorsanız kuşunuzun yerini değiştirin, kafesinde değişikliklere gidin. Kafesin içinde daha çok oylanması için oyuncak gibi alternatifler koyun. Belirli aralıklarla içi su dolu sprey ile muhabbet kuşunuzu spreyleyin. Çok fazla gürültülü ortamdan uzak tutun gibi önemler alarak bu alışkanlığından vazgeçirebilirsiniz.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ