showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Hasta Muhabbet Kuşu Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Bilindiği üzere doğaya renk katan, bizi muhabbetiyle hoşnut eden muhabbet kuşları hayatımızın önemli bir parçasıdır. Ancak tıpkı diğer kuşlar gibi muhabbet kuşlarının da hastalanması olası bir durumdur. Kuşunuzun iştahsız olması, verilen yemi yememesi ve kafesin bir köşesine çekilmesi gibi bir durum söz konusu olduğunda bunun nedeni kuşunuzun hastalanmasıdır.

Bunların yanı sıra muhabbet kuşu halsiz ya da muhabbet kuşu halsiz ve uyuyor diyorsanız, bu da hastalık belirtisidir. Hastalığın nedenini bilmek tedavi etmek kadar önemlidir.

evde-muhabbet-kusu-bakimi-nasil.jpg

Hastalık Nedenleri

Muhabbet kuşunun hastalanmasının nedenleri genellikle kuşunuzun ıslak tüylerle sabaha kadar kalması, soğuk bir ortamda bulunması ya da kafes yerinin değiştirilerek sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama taşınmasıdır.

Muhabbet kuşunun hastalanması durumunda hemen bir veteriner hekime götürülüp muayene edilmesi gerekir. Ancak bazı durumlarda veterinere götüremeyebilirsiniz. Fakat endişelenmenize gerek yok; çünkü evde de muhabbet kuşunuzu tedavi edebilirsizin.

Evde Tedavi

evde-tedavi-muhabbet-kusu.jpg

Muhabbet kuşunun ilk tedavisini evde yaparken öncelikle kuşunuzun kafesini rutubetsiz, sıcak bir ortama getirmelisiniz. Bu kuşunuzu az da olsa rahatlatacaktır. Ayrıca ortamın havalı olmasına dikkat etmelisiniz. Kuşunuzun sevdiği yemleri vermeniz iyileşmeyi arttıracaktır. Bunları yaptıktan sonra en yakın veteriner hekime gidilmeli, kuşunuza gerekli muayenenin yapılması gerekir. İlaç kullanımını veteriner hekime danışmadan yapmamalısınız. Veterinere danıştıktan sonra gerekli olan vitamin ve mineral deposu yiyeceklerle beslemeye özen göstermeniz de faydalı olacaktır.

Muhabbet kuşunun hastalanması durumunda bazı kişiler kuşuna aspirin vermeye çalışır. Bunun muhabbet kuşunu kısa sürede iyileştireceğini düşünülür. Bu da muhabbet kuşu aspirin içer mi ya da muhabbet kuşu aspirin içerse ne gibi sonuçların ortaya çıkmasına neden olur, sorularını akla getirmektedir.

İlaçların veterinere danışılmadan kullanılması kesinlikle uygun değildir. Bilinçsizce kullanılan ilaçların muhabbet kuşu ve diğer kuş türlerine zarar vermesi kaçınılmazdır. Veteriner hekim kuşunuzu muayene ettikten sonra zaten size ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi verecektir.

muhabbet-kusu-evde-tedavi-aspirin.jpg

Muhabbet kuşları ilgi ve sevgiden hoşnut olan kuş türüdür. Unutulmamalıdır ki muhabbet kuşuna gereken ilgilinin gösterilmemesi de hastalık nedeni olabilir. Kuşunuzla ilgilenmek, ona sevgi göstermek iyileşme sürecini hızlandırıp yaşamına devam etmesine olanak sağlayacaktır.

 • +4
 • -1
 • 5 Derecelendirmeler
5 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
80% 20%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. kaan06 dedi ki:

  cok yardımcı oldun ya saol sankı bız bılmıyoz bunları bende cıddı bısey soylıycek dıye okuyoruz bısey bıldıgın yok bos bos yazı yazmıssın

  1. admin dedi ki:

   Sorunun ne oldugunu soylersen yardımcı olmaya çalışırım. Bu makale genelleme amaçlı sıradan bilgiler veriliyor..

 2. Ibrahim dedi ki:

  Benim kuş biraz halsiz ve titriyor ama yem yiyor bazen oldugu yerde kalıyor öyle ne yapmam lazım

 3. fırat dedi ki:

  benim dişi kuş 20 gündür halsiz kanatları düştü yazında yuvaya giriyordu ama bukadar degil çiftleşiyorlardı yuvaya girip cıkıyordu şimdi yuvadan sadece yem yemek için çıkıyor ondada erkek kuş çiftleşmeye calışıyor yapamayınca dişiyi geri yuvaya kovuyor yada dişi yuvaya kacıyor erkekte giriyor yuvada geciriyorlar zamanlarını yemesinde sorun yok ama tüyleri dagınık karnı şiş gibi kanatları düşük ve halsiz dışkısı biraz tüylerinde yapışık kalıyor

 4. Kutlay Öztürk dedi ki:

  Kuşumun dışkısı biraz sulu ve ishal gibi ne yapmalıyım

  1. Kutlay Öztürk dedi ki:

   Biraz halsiz ama suyunu içiyo ve yeminide yiyor 1 hafta oldu daha kuş alalı ama hastalandı sanki sessizleşti

 5. TT dedi ki:

  Ayağı kanamıs yem yiyor dışkısı koyu yesil lütfen yardım edin napabilirim incinme vardi teramycin sürüyorum her sabah aksam iyi olmasini beklerken diger ayağınında üzerine basamıyor

BİR YORUM YAZ