showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Kuşlar Neden Tüylerini Kopartırlar

Kuşlarda Tüy Yolma

Bir kuş neden tüylerini kopartır, cümlenin gidişatından bile aklımıza korkunç sebepler getirmekte. Birçok kuşun sergilemiş olduğu bu davranış biçiminin altında elbette ki birçok sebep yatmaktadır. Bu sebepleri anlayabilmek için bu konu hakkında uzmanlaşmış kişilerden alınan yardımlar sayesinde bunun önlenmesi yolunda önemli adımlar atılabilir. Bir kuş için tüylerinin ne kadar değerli olduğu empati yapılmasa dahi gözle görülebilen bir gerçek. Genelde birçok insan bu tüylerini koparma işleminin papağanlar tarafından yapıldığını söylese de muhabbet kuş sahipleri de muhabbet kuşum tüylerini kopartıyor ne yapmalıyım diye veryansın ediyor. Böyle bir durumda insanın telaşlanması gayet doğaldır. Değer verdiğin bir canlının kendisine zarar vermesi hiç beklenmeyen bir durumdur. Peki bir muhabbet kuşu tüylerini neden yolar?

muhabbet-kusum-tuylerini-kopartiyor-ne-yapmaliyim.jpg

Kuşlar İçin Tüyler Önemli

Evimizi paylaşmaktan geri durmadığımız ve gayet istekli olarak aldığımız muhabbet kuşları birçok sebeple tüylerini koparma yoluna gidebilir. Bunun anlaşılması için insanların bu konuya hakim olmasını beklemektense bir uzman aracılığıyla yardım alınmalı. Muhabbet kuşum tüylerini koparıyor deyip geri çekilmek daha vahim sonuçlara neden olmaktadır. Bir muhabbet kuşu yalnızlıktan, ilgisizlikten dolayı tüylerini koparabilir. Muhabbet kuşu her canlı gibi ilgi bekler, muhabbet kuşunu aldıktan sonra ortaya çıkan ilgi eksikliği kuşumuzu bu yola itebilir. Ama sadece bu sebeplerin var olduğu düşünülmemeli. Bir muhabbet kuşu derisinde bulunan egzama yani genel adıyla bir deri hastalığı nedeniyle de tüylerini yolabilir. Bir başka sebep kafes içerisinde bulunan ve şiddet uygulayan başka kuşların bulunması. Bunu anlayabilmek için mesela bir kuşun kafasının üzerindeki tüylerinin yolunduğunu görüyorsak bunu vücut yapısı olarak bir muhabbet kuşunun kendisinin yaptığı beklenemez düşüncesiyle bu ancak başka bir kuş tarafından şiddet uygulandığının göstergesi olabilir diyebiliriz.

muhabbet-kusum-tuylerini-kopariyor.jpg

Rahatsızlık İçin Neler Yapılmalı

Yukarıda da bahsi geçtiği gibi bir muhabbet kuşu sadece yalnızlıktan veya ilgisizlikten dolayı tüylerini yolmaz. Muhabbet kuşu kendine zarar veriyor diyerek bir kenara çekilmekte olmaz. Bir kuşun tüylerini yolmasında birçok nedenin yattığını yukarıda öğrendik, bu nedenle bir kuşun iyice gözlemlenmesi lazım. Bir deri rahatsızlığını iyi bir gözlemle anlayabiliriz. Böyle bir durumda veterinere başvurmakta yarar var. Yalnızlıktan ileri geldiğini düşünüyorsak eğer bir kafes arkadaşı bir eş muhabbet kuşumuzun bu alışkanlığının değiştirilmesinde büyük yardımcı olacaktır. Genel anlamıyla sebebi ne olursa olsun ayrıca vitaminlerle ve minerallerle kuşumuzun tüylerinin yeniden ve sağlıklı çıkması sağlanmalı.

muhabbet-kusu-kendine-zarar-veriyor.jpg

  • +2
  • -0
  • 2 Derecelendirmeler
2 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Merih dedi ki:

    Benim kuşum un kanadı dökülüyor sırt kısmı koltuk altı ve boyun kısmı kanadinin altı hep kanıyor napmaliyim

BİR YORUM YAZ