showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Kuşlarda Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Kafes kuşlarında üst solunum yolu enfeksiyonu sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Kuşlarda solunum sistemi insanlardan farklı olsa da nezle başlangıcı insanlarda görünenin aynısıdır. Ani ısı değişimleri ya da kuşun hava akımlarına maruz kalması, solunum yollarında enfeksiyona neden olmaktadır. Bu durumlar göz önünde bulundurularak kuşların kafesleri ani ısı değişimlerine imkân vermeyen kuytu yerlere konulmalıdır. Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı alınabilecek en etkili yöntem budur. Hastalıkları tedavi etmenin hastalıklardan korunmaktan daha zor olduğu unutulmamalıdır. Muhabbet kuşu hırıltılı nefes problemi akıllara solunum yolu problemlerini getirmektedir. Zaman zaman ise muhabbet kuşu astım hastalığından mustarip olabilmektedir.

muhabbet-kuslarinda-ust-yolunum-enfeksiyonu-belirtileri.jpg

Kuşlar için solunum yolu enfeksiyonları ne yazık ki genellikle ölüm ile sonuçlanmaktadır. Ancak bu durumun erken tespiti çok önemlidir ve tedaviye vakit kaybetmeden başlanılması çoğunlukla tedaviyi mümkün kılar. Bu nedenle hastalığın belirtileri iyi takip edilmeli ve vakit kaybetmeden tedaviye başlanılmalıdır.

Belirtiler ve Tedavi

muhabbet-kuslari-neden-ust-solunum-yolu-enfeksiyonu-gecirir.jpg

Üst solunum yolu enfeksiyonları her kuşta farklı belirtiler gösterebilir; ancak genel belirtiler hastalığa yakalanmış kuşlarda ciddi halsizlik ve iştahsızlık gözlenir. Enfektif kuş, tüylerini kabartarak bütün gün hareketsiz şekilde kalabilir. Gözlerin çevrelerinde nemlenme ve nefes almakta yaşanan güçlükler hastalığın ilerleyen aşamalarındaki belirtileridir. Aynı zamanda ilerleyen aşamalarda hırıltılı nefes almalar da başlar. Hastalığın daha ileri aşamalarında ise burunda akıntı ve hapşırmalar yaşanacaktır. Bu belirtilere kusma da eklenebilir.

Kuşlarda üst solunum yolu enfeksiyonunun tedavisinde bol vitamin kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle kuşun suluğuna tedavi süresinde vitamin konulmalıdır. Kuşun hastalığın belirtileri sonrasında mutlaka veteriner kontrolüne alınması gerekmektedir. Veterinerinizin uygun görmesi durumunda her gün 1-2 damla kadar ağızına %2.5 Baytril damlatılır ve bu 5 gün süre ile davam eder. Antibiyotik tedavisi ise yalnızca veteriner hekim denetiminde ve zamanında yapılmalıdır. Çünkü aksi durumlarda kuşunuzun bağışıklık sistemi çökebilir.


Veteriner kontrolü yapılamayacak durumlarda ise doğal antibiyotik yöntemleri denenebilir. Bu tedavi yönteminde 1 diş sarımsağın yarısı ezilerek kuşun suyuna karıştırılır ve bu su her gün değiştirilmelidir. Yalnız yine belirtilmelidir ki hastalıkların en iyi tedavileri uzman veteriner hekimler tarafından yapılmaktadır.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ