showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Kuşumu Seviyorum Ama Gitmem Lazım, Ne Yapmalıyım?

Yaz geliyor ve tüm bir yılın stresini atmak, tatil yapmak herkesin hakkı. İmkanı olanlar kuşlarını yanında götürebilirken kimilerinin de imkanı olmuyor. Bir yandan kuşlarını evde yalnız bırakmaya razı olamazken bir yandan tatile gitme arzusundayız. Peki gözümüz arkada kalmadan kuşlarımızı evde nasıl yalnız bırakabiliriz?

Yalnızlıktan Ölür mü?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki bilebildiğimiz kadarıyla insan hariç hiçbir hayvan yalnızlıktan ölmez. İnsan hariç derken, insanın yalnızlıktan dolayı girebileceği psikolojik bunalım sonucunda intihar etmesini kastediyoruz. Hayvanlar yalnızlıktan ölmez olsa da bu durum onların psikolojisini etkilemediği anlamına gelmez. Ve artık günümüz bilimiyle şunu da biliyoruz ki; psikolojimiz fizyolojimizi de etkiliyor. Dolayısıyla yalnızlık, kuşunuzun ömrüne de müdahale ediyor denebilir.

kuslarimizi-evde-nasil-yalniz-birakabiliriz.jpg

Kaç Gün Yalnız Bırakılır

Kafesin boyutu, su ve mama kabının boyutuna göre yalnız bırakma gün sayısı değişkenlik gösterir. Aslına bakarsanız yem ve su gibi temel gereksinimlerin karşılandığı müddetçe uzun süre yalnız bırakılabilir. Yem ve su sorununa karşılık hayvan ürünlerinin satıldığı mağazalarda akıllı yemlik ve suluklar satılmaktadır. Diğer yemliklere nazaran hacmi daha geniş olan bu ürünler yem ve su sorununuza bir çözüm olabilir. Tabii belli bir süre. Bu süre sekiz gün civarında olsa da aldığınız mağazadan daha detaylı bilgi isteyebilirsiniz. Bunun dışında, kuşunuzun evinizde kalacağı konum da önem arz etmektedir. Zira doğrudan güneş ışınları almaması gerektiği gibi hiç ışık almayan bir yerde de olmamalıdır. Ferah, ışık gören bir yer olmasına dikkat ediniz.

kuslar-yalnizliktan-olur-mu.jpg

Hayvan Psikolojisi

Kuşlar, özellikle muhabbet kuşlarında, psikolojisinin iyi olup olmadığına dair bir sanıya, ancak uzman kişiler sahip olabilir. Ne var ki kedi, köpek gibi hayvanlarda kişi uzman olmasa da psikolojik bir rahatsızlık olup olmadığını anlayabilir. Hem kendimizi hem kedi, köpek gibi hayvanları gözlemleyerek yalnız kalmanın ne demek olduğuna dair bir empati kurabilirsiniz. “Kuşlar yalnızlıktan ölür mü?” gibi kaygılar, kurulan bu empatiden doğmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi temel ihtiyaçlar karşılandığı sürece yalnızlıktan ölmez desek de psikolojik durumun fizyolojiye etki ettiğini de unutmamalıyız.

Yalnız Bırakmak Zorunda Olmak

Hayvanlarımızı çok seviyor olsak da tüm günümüzü onlara harcayamayacağımız bir gerçek. Zira herkesin işi gücü var. Öyle zamanlar olur ki birkaç gün eve gidemeyebilirsiniz. Tabii ilk akla gelen şey muhabbet kuşunuzun yanına bir kuş daha almak olacaktır. Ama alamıyorsanız da şöyle bir yol deneyebilirsiniz. Muhabbet kuşunuzda, en azından evde birilerinin olduğu hissiyatını oluşturmak için özellikle çok konuşan bir spikerin olduğu radyo kanalını kısık seste açık bırakabilirsiniz. Ya da kuşunuz size çok alışıksa, belli başlı kelimelere söyleyip sesinizi bir materyale kaydedebilir ve ses kaydınızı çalan bir aleti evde açık bırakabilirsiniz.

hayvanlar-yalnizliktan-olmez.jpg

 • +1
 • -0
 • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  Lütfen yazımı okuyanlar muhabbet kuşlarını yalnız bırakmasınlar. Muhabbet kuşuma bir ay yetecek kadar yem ve su ihtiyacını karşılayabileceği ortamı hazırlayıp 4 günlük seyehate çıktım. Döndüğümde ölmüştü. sadece bir-iki öğün yem yediğini farkettim. Hiçbir şekilde yalnız bırakmayın. Uzun yıllardan beri ilk defa bir muhabbet kuşuyla bu kadar sıkı bağ kurabilmiştim. Resmen arkadaştan daha öteydik. 28 yaşındayım. Çok canım yanıyor.

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle kuşunuz için çok üzüldüm. Bende 35 çift kadar kuş var 3 ,4 gün gitmediğim oluyor normal günde herhangi bir ölümle karsılasmadım hiç. sizin kuşunuz başka bir sebebten dolayı ölmüş diye tahmin ediyorum. tatile cıkacak olan arkadaşlar mutlaka tanıdığınız bir kişiye bırakmalısınız bir süreligine..

BİR YORUM YAZ