showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Kuşumu Yıkadım Şimdi Ne Yapabilirim?

Özellikle de yaz aylarında sıcaktan bunaldığımız dönemlerde muhabbet kuşlarımız da sıcaktan rahatsız olurlar ve kendilerini suya atma ihtiyacı hissederler. Belirli aralıklarla kuşunuzu yıkamanızda sakınca yoktur ancak kuşunuzu kurularken dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlar vardır. İşte bu yazımızda, kuşumuzu yıkadıktan sonra dikkat etmemiz gereken hususlardan bahsedeceğiz.

muhabbet-kusu-kurtmak.jpg

Kuşunuz her gördüğü fırsatı değerlendirecek suya atlayacaktır. Ya da hiç bir şey bulamazsa suluğu ile kendisini ıslatacaktır. İşte bu gibi durumlarda muhabbet kuşu kurutma işlemi esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri kuşunuzun cereyan almasını engellemektir. Küçük bir üfleme şeklinde bile olsa kuşunuz bu cereyandan etkilenecektir. Çünkü bildiğiniz gibi, muhabbet kuşları hassas canlılardır.

Banyo sonrası kuş kurutma esnasında ortamın sıcaklığına da dikkat edilmelidir. Muhabbet kuşları çok sıcaktan hoşlanmayacakları gibi, çok soğuk ortamda da hasta olacaklardır. Ortamın sıcaklığının ortalama 20 derece civarında olması gerekmektedir.

muhabbet-kusunda-kurulama.jpg

Birçok insanın banyo yaptıktan sonra muhabbet kuşlarını kurutmak için uyguladıkları yanlış yöntemler de bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi kurutma makinası ile kuş kurutma eylemidir. Muhabbet kuşları hassas canlılar olduğu için kurutma makinası kuşunuzu korkutabilir veya zarar verebilir. Kuşum nasıl olsa ölmedi diye düşünürseniz yanılmış olursunuz. Sonuçta kurutma makinasının üflediği hava kuşunuzu rahatsız edecek ve korkutacaktır. Ayrıca kuşunuzun teninde kalan tüm nemi de kurutacağı için sağlıksız bir yöntemdir aynı zamanda.

kurtma-makinasi-ile-muhabbet-kusu-kurutma.jpg

Bir diğer yöntem de havlu ile kurutma işlemidir. Muhabbet kuşları hassas olduğu için havlu kuşunuza zarar verecektir, dikkatli olmanız gerekmektedir. Havlu bebeklerde bile hassas bir şekilde cilde temas ettirilmektedir. Bu durumda muhabbet kuşunuzu da bir bebek olarak düşünebilirsiniz. Sadece havlu ile kurutmak yerine küçük dokunuşlarla üzerindeki sular alınabilir. Sular ağırlık oluşturacağı için kuşunuzun uçmasını engelleyecektir. Uçamayan kuşun kuruması ise zorlaşacaktır. Ancak sularını havluyu sürerek hafif dokunuşlar ile aldığınız kuşunuzu ortamda salarsanız uçarak zaten tüyleri çok kısa sürede kuruyacaktır. Sizin yapmanız gereken ise kuruma sürecinde kuşunuzu soğuk havadan korumak olacaktır. Ortamın sıcaklığı uygun olduktan sonra ve rüzgar ya da esinti de olmadıktan sonra hiçbir uygunsuzluk olmayacaktır.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ