showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Lutino (Sarı) Muhabbet Kuşları

Evde beslenebilecek en şirin hayvanlardan bir tanesi olan muhabbet kuşu denilince aklınıza ve gözlerinizin önüne ilk gelen şey muhtemelen, yeşilin ya da kobalt mavisinin en canlı tonlarıyla giydirilmiş, minik sevimli canlılardır. Ancak, aslında o kadar değişik renk ve yapıda muhabbet kuşu türü mevcut ki. Bunlardan bir tanesi de göz alacak parlaklıkta tüyleri ile sarı muhabbet kuşudur. İşte, lutino olarak da bilinen sarı muhabbet kuşlarının özelliklerinden bazıları.

lutino-muhabbet-kuslari.jpg

Renk

Bu kuşlar hakkında genellikle merak edilen ilk soru bu renkte bir muhabbet kuşunun nasıl olduğudur. Kısaca açıklamak gerekirse; lutino muhabbet kuşlarında bulunan İNO (LUTİNO) geni, canlılarda deri renginin oluşumuna etki eden faktörlerden birisi olan melanin pigmentini ortadan kaldırarak yeşil muhabbet kuşlarının sarı tüylü ve kırmızı gözlü olmasını sağlar. Böylelikle, koyu renk pigmenti olmayan kuş düz sarı renkte olur.

sari-muhabbet-kuslari.jpg

Özellikleri

  • Yanağının iki yanında ve anüs bölgesindeki küçük beyazlık dışında tüm vücudu sarıdır. Kuyruk bölgesinde de küçük beyazlıklar görülebilir.

  • Lutino muhabbet kuşları kırmızı gözlere sahiptir.

  • Başka renklerden de türeyebilir, fakat en çok pullu yeşil anne ve babadan dünyaya gelir. Kendi yavruları da büyük olasılıkla lutino olur.

  • Rengi dışında diğer muhabbet kuşlarından pek farkı yoktur. Barınma ve beslenme özellikleri diğer türlerinkiyle benzerdir.

  • Bu rengin ilk ortaya çıkışı birçok kaynağa göre 1800’lerin ikinci yarısına rastlamaktadır.

  • Lutino muhabbet kuşları sıcaklık değişimlerine karşı oldukça dayanıklıdır.

Lutino-Muhabbet-kuslari.jpg

Fiyat

Tüylerinin sarı olması lutino muhabbet kuşunun fiyatını aşırı ölçüde değiştirmez. Lutinolar genellikle 10-15 lira daha fazla fiyattan satılır. Kuşun ırk özellikleri ve sağlık durumuna da bağlı olarak sarı muhabbet kuşu fiyatları 40 lira bandından başlayarak 150 liraya kadar çıkabilmektedir.

İsim

Siz de eğer evinizde beslediğiniz hayvan dostunuza isim koyarken rengini dikkate alanlardansanız, işte fikir verecek sarı muhabbet kuşu isimlerinden bazıları: Saman, Sarı, Sarışın, Civciv, Kumsal, Tiviti, Güneş, Sarım, Sarılı, Sarılım.

Kimisine göre muhabbet kuşundan çok kanaryaya benzese de, birçok insana oldukça tatlı gelen sarı muhabbet kuşu birlikte rahatça yaşayabileceğiniz ev arkadaşlarından biridir.

 

 

 

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ