showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Hakkında İlginç Bilgiler

Hepimiz hayvanlar hakkında birçok şeyi merak ederiz. Çünkü hayvanları anlayabilmek o kadar da kolay olmamaktadır. Yapılan araştırmalara göre sahiplendiğimiz ya da satın aldığımız evcil hayvanımızı yorumlamaya çalışırız. Bu yazımızda size kuşlar hakkında bilinmeyenler nelermiş onları açıklamaya çalışacağız. Özellikle de muhabbet kuşları hakkında size bilgi vereceğiz.

muhabbet-kusu.jpg

Kuşlar Hakkında Bilinmeyenler

Muhabbet kuşu bakımını ilk defa üstlendiyseniz önce onu kendinize, evinize ve kafesine alıştırmaya çalışmalısınız. Ancak bunu hemen 1 ya da 2 günde yapacağınızı düşünmeyin. Muhabbet kuşu bakımı, konuşmayı öğrenmesi gibi şeyler sabırla ve çokça ilgiyle olabilecek şeylerdir. Evcilleştirmeyi sadece siz üstlenin. Sizden başka kimsenin karışmasına izin vermeyin. Böylece işiniz daha da kolaylaşır. Muhabbet kuşunuzun eğitimine kafeste başlayın ve elinizi kafese kesinlikle yavaşça, kuşunuzu korkutmadan sokun. Korkutmadan severek kuşunuzun güvenini kazanmaya çalışın. Bu sırada sakin ve yumuşak bir ses tonuyla konuşabilirsiniz. Güvenini kazandıktan sonra parmağınızla göğsüne dokunun ve işaret parmağınıza çıkmasını sağlayamaya çalışın. Elinizle tutup onu kavramayın, bu kuşunuzu korkutup size olan güvenini sarsabilir. Muhabbet kuşları hakkında bilinmesi gerekenler gözünüzü korkutmasın. Gerçekten sabırla ve ilgiyle kuşunuzu eğitebilir, kendinize alıştırabilir ve konuşturabilirsiniz.

muhabbet-kuslari-hakkinda-bilgi.jpg

Eğer kafesinden dışarı çıkarmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Bunlar;

– Evinizde kedi, köpek gibi başka evcil hayvanınız da varsa onları odadan dışarı çıkarmalısınız.

– Kapıları, pencereleri mutlaka sıkıca kapatmalısınız.

– Kuşunuzu korkutacak sesteki eşyaları kapatmalısınız (aspiratör gibi).

Ortamı hazırladıktan sonra kuşunuzu yavaş yavaş yine korkutmadan dışarıya çıkarabilirsiniz. Korkup kafesine tutunabilir ancak birkaç denemeden sonra o da dışarı çıkacaktır. Bu esnada kuşunuzla konuşmayı ihmal etmeyin ki kafes dışının kötü bir yer olmadığını anlasın.

muhabbet-kusu-hakkinda-bilmeniz-gerekenler.jpg

Hoşlandıkları Şeyler Neler?

Muhabbet kuşları nelerden hoşlanır? Muhabbet kuşları size ve kafesine alıştıktan sonra sesleri dinlemeye başlar. Konuşma eğitimi verdikten sonra muhabbet kuşunuzun kafesine ses çıkaran çan tarzında oyuncaklardan alabilirsiniz. Sesleri dinleyip taklit etme yetenekleri olduğu için muhabbet kuşunuza bir şeyler anlatabilirsiniz. Sizi dikkatle dinlediğinizi fark edeceksiniz. Bu durum onların hoşuna gitmektedir. Bazı muhabbet kuşları da sahiplerinin yüzük veya kolyeleri ile oynamaktan çok hoşlanır. Saçınıza konup saçınızı çekebilirler. Bu durum da onları mutlu eden olaylar arasında söylenebilir.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ