showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Hangi Sıcaklıkta Bakılmalı?

Muhabbet kuşları ile ilgilenenler veya besleyenler iyi bilirlerki muhabbet kuşları çok narin ve hassas yapıdadırlar. Bu yüzden de tıpkı bir bebek edası ile yaklaşılmalı ve bir bebeğe gösterilecek şekilde özen gösterilmelidir. Aksi takdirde kuşunuzun rahatsızlanması işten bile değildir.

Muhabbet kuşunun en çok geçirdiği rahatsızlıklardan biri soğuk algınlığıdır. Bu durum, muhabbet kuşu soğuktan etkilenir mi demek oluyor, sorusunun cevabını siz sormadan biz verelim: Evet. Muhabbet kuşları hem aşırı soğuktan hem de aşırı sıcaktan etkilenen oldukça duyarlı canlılardır.

muhabbet-kuslari-icin-ortam-sicakligi.jpg

Ortam Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır?

Muhabbet kuşlarının en sağlıklı yaşadığı ortam koşulları 20-22 derece arasında olan ortam sıcaklığıdır. Muhabbet kuşunuz ortalama 20 derece olan sıcaklıkta yaşamını idame ettirmelidir. Ancak sıcaklık ölçümü yaparken ortamın nem dengesini de dikkate almanız gerekmektedir. Kuşunuzun yaşadığı ortamda hava akımı olmamalıdır. Hava akımı olduğu takdirde kuşunuz hastalanacaktır. Muhabbet kuşları hassas canlılar olduğu için en ufak bir hava akımı bile kuşunuzu hasta etmeye yetecektir.

muhabbet-kuslari-icin-nem-orani.jpg

Ancak, nem oranının yüksek olması arada birkaç derecelik sıcaklık farkını tolere edebilir. Yani, 20 derece değil de ortalama 18 derece sıcaklıkta, nem oranı biraz daha fazla olduğu takdirde hissedilen sıcaklık, yine ortalama 20 derece civarı olacaktır. Bu nedenle, sıcaklık 20 derecenin en fazla birkaç derece altındaysa muhabbet kuşu üşümemesi için ne yapmalı diye düşünmek yerine, ortama buhar etkisi vermeniz yeterli olacaktır. Ortama buhar veremiyorsanız da bir kova su koyarak ortamı nemlendirebilirsiniz. Nemli bir ortamda sıcaklık daha yüksek hissedileceğinden dolayı, ortamın nem oranını yükseltmeniz halinde kuşunuzun hissedeceği sıcaklık değeri de yükselecektir.

muhabbet-kusu-icin-en-uygun-sicaklik-degeri.jpg

Muhabbet kuşu kışın nasıl ısıtılır, diye düşünüyorsanız kuşunuzun yaşadığı ortamı ortalama 20 derecenin altına düşürmemeniz bir yöntemdir. Sıcaklıkta ufak tefek oynamalar oluyorsa ortamı nemlendirmek bir diğer yöntemdir. Kafesinin üzerine gece boyunca bir battaniye sararak sıcaklığını muhafaza etmesini sağlamak da bir diğer yöntemdir. Ancak battaniyeyi sararken kuşunuzun hava alması için de boşluk bırakmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kaş yapayım derken göz çıkarma durumu meydana gelebilir.

 • +2
 • -0
 • 2 Derecelendirmeler
2 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. yavuz kurt dedi ki:

  sevgili kardeşim benim kuşlarım depoda baktıgımdan tek cam acıyorum arada ıkı cam acıp havalandırıyorum gunluk ama naptıysam 26 ve 29 derece arasında sıcaklık nemde 50 ve 65 arası gıdıp geliyor sıcaklık cok dokunurmu bu şekilde devam edeyimmi

  1. admin dedi ki:

   benimde muhabbet kuşu ürettiğim alanda aynı derecelerde hatta daha fazlası oluyor ki ben havalandırma sistemi kurdurduğum halde bence çok düşünmeyin sizin nem ve sıcaklık dereceniz cok iyi. yalnız hava akımı şart açtıgınız pencereleri devamlı açık bırakmanızda fayda var. bu arada ben izmirdeyim burası çok sıcak oluyor üretimhanede 30 derece genelde havalandırma oldugu halde..

   1. yavuz kurt dedi ki:

    valla içimi rahatlattıız aşaya buyuk salma yaptım 3 metre kare alnda sıcaktan yumurta bile aLMIYOM HAVUZ KURDUM valla kuslar kendine geldiaz sıcaklık düşer düşmezde eşleri atıcam hemen dediğinz gibi sıcaklık çok fazla ama camlar acık birde ufo o2 hava temizleme aleti 7 24 çalıştiriyom Ç:) bu işi örendim öğreniyom 🙂

    1. admin dedi ki:

     evet muhabbet kuşlarında temiz hava her zaman önemlidir. bende aynı şekilde iyonizerli hava temizleyicisi aldım + havalandırma sistemi kurdurdum. ama sıcaklıkta tabiki degişme olmadı ama temiz hava sağlıklı kuşlar ve yavrular demek..

BİR YORUM YAZ