showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Horlar Mı?

Muhabbet kuşları evlerin neşe kaynağıdır. Birçok ses çıkarabilir ve kişilerin ilgileriyle birlikte mutlu yaşarlar. Yalnız bazı hastalıklar, solunum yolu problemleri ya da başka sebeplerden dolayı muhabbet kuşlarının horlamaya benzer sesler çıkarttıkları bilinmektedir.

Hangi Ses Neye İşarettir?

Öncelikle hangi sesin problem hangi sesin güven belirten sesler olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Muhabbet kuşu gagasıyla ses çıkarıyor ise kendini güvende hissettiği anlamına gelmektedir. Bu sesi uykuya dalmadan belli bir süre önce çıkartmaya başlarlar ve ardından bir süre sonra da uykuya dalarlar. Bu ses size rahatsız gelse dahi kuşun güvenli olduğunu anlamanıza yardımcıdır. Ses, iki gagayı birbirine sürterek çıkartılır.

Herhangi bir sıkıntı olmamasına rağmen muhabbet kuşu uykuda horlar mı? Enerjik bir muhabbet kuşuna sahipseniz dahi muhabbet kuşunuzda horlama, hırlama gibi belirtiler görülebilmektedir. Bazı horlama sesleri geçici bir süre olabilirler, zamanla düzelecektir. Uykusunda rahatsız etmeyecek etmenleri uygulamanız gerekmektedir. Ona rahat bir uyku sağlamak için kafesin üstünü tüle benzer örtülerle örtebilir ve temizliğine dikkat edebilirsiniz.

Ayrıca, hazır satılan ballı krakerler muhabbet kuşlarında boğaz hastalıklarına ya da kursakta birikmeye yol açabiliyor. Bu krakerlerden çokça yiyen muhabbet kuşlarında da horlama gibi sesler duyulabilmektedir. Böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız ballı kraker besin alımını kesmeniz yapılacak en doğru şey olacaktır.

Muhabbet kuşu sürekli inliyor ya da inleme sesleri çıkartıyorsa öncelikle veteriner ya da uzman hekimlere danışmanızda fayda var. Muhabbet kuşunuz rüzgarın ceyran yaptığı alanda kalmış olabilir, kursak mantarı gibi sorunlar doğabilir ya da başka bir sağlık problemi olabilir. Bu gibi durumlarda öncelikle kuşunuzun hareketlerini ve neşesini incelemelisiniz. Sonrasında antibiyotik ve vitamin bileşimi ilaçlar ile inlemesini ortadan kaldırabilirsiniz. Bu inlemelerin birçok nedeni olabilir, öncelikle yapılması gereken kendiniz teşhis koymamalı ve uzmana danışmalısınız.

Dikkat Edilecek Hususlar

Muhabbet kuşunuzun bu gibi hastalıklara yakalanmaması için dikkat edilmesi gereken hususlardan biri; sigarasız bir ortamda kuşunuzu yaşatmalı ve kafes temizliğine sürekli dikkat etmenizdir. Yediği besinleri de sürekli araştırarak çok kullanıldığında ne gibi sorunlar yaratır, bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca bazı hastalık belirtileri görseniz dahi hemen aspirin vererek muhabbet kuşunu iyileştirmeye çalışmak yerine uzmana danışarak doğru ilaçlar vermelisiniz.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ