showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları İçin Tehlikeli Besinler

Eğer bir muhabbet kuşuna sahipseniz ve onunla yaşamaya devam etmek istiyorsanız, muhabbet kuşu beslenmesi konusunda oldukça dikkatli olmalısınız. Çünkü bu noktada tek sorumluluk kuş sahiplerine düşüyor. Kuşunuz hakkında bilgileri internetten öğrenebilir, kitaplardan okuyabilir ve en başta veterine danışabilirsiniz. Böyle bir yol izlerseniz, kuşunuzun gelişiminde sağlıklı bir yol izlersiniz.

Muhabbet Kuşu Ne Yerse Ölür?

Tuzlu Besinler

Kuşlar, insanlar gibi tuza dayanıklı canlılar değillerdir. Onlara fark etmeden vereceğiniz ağır tuzlu besin, zehirlenmesine ve aşırı su tüketimine yol açar. Aşırı su tüketimi ile idrar yollarında sorun olabilir. Bu dengesizlik onu ölüme bile götürebilir.

Avokado

Kuşunuzla oynamak için kafesten çıkarırıken çok dikkatli olun. Çünkü kuşlar farkında olmadan tüm besinleri tüketebilir. Eğer kuşunuz ortalıkta kalan minik bir avakado parçası bile yerse, bu ölümle sonuçlanabilir. Çünkü avakado kuşlarda solunum problemlerine yol açabiliyor.

muhabbet-kusu-beslenmesi.jpg

Süt ve Süt Ürünleri

Muhabbet kuşlarının süt tüketmemesinde yarar var. Süt tüketen kuşların bağırsaklarında sorun olur ve ishal oluşumuna yol açar. Sürekli sindirim sorunları yaşayan bir kuş, kısa sürede ölebilir.

Alkol ve Kafein İçeren Besinler

Alkol ve kafein içeren besinler, kuşlarda dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler arasında geliyor. Çikolata ve alkol gibi kafein içerikli ürünlerin çekirdekleri kuşlara zehirli olduğu için direkt ölümlere yol açar.

muhabbet-kuslari.jpg

Yeşil Yapraklı Sebze Tüketimi

Domates, maydanoz, nane gibi yeşil yapraklı besinlerde ilaçlama olduğu için, iyi yıkanmaması durumunda kuşunuzu zehirleyerek ölümüne yol açabilir.

kuslar.jpg

Kuşlar Yemden Başka Ne Yer?

Aslında muhabbet kuşları için sağlıklı olan ve en güveniliri kuş yemleridir. İnsanalr genelde kabuksuz yem tercih etse de kabuklu yemler daha faydalı. Çünkü kabuklu yem hem tazeliği hem de nem oranını korur. Bilmeden verilen bozuk nem, zehirlemeye yol açabilir. Salatalık, domates, yulaf, marul, semiz otu, havuç, karnabahar yaprağı, haşlanmış patates ve aşırıya kaçmadan, susam, üzüm, ananas, portakal, mandalin kabuğu, kereviz sapı, çilek gibi besinleri de ek olarak kuşlarınıza verebilirsiniz.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ