showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları İçin Vitaminler

Muhabbet kuşu bakımı sorumluluk ve hassasiyet gerektiren; ancak bir o kadar da eğlenceli bir meşgaledir. Muhabbet kuu besleyenler, muhabbet kuşunu alıp kafesine koyduktan sonra yem ve su vererek bakımının tamamlanmayacağını iyi bilirler. Muhabbet kuşuna bakarken yemleri için vitamin içeriği en yüksek olanları tercih edilmelidir. Tabi, sadece yem ile de kalınmaz, suyuna da vitamin damlası damlatılmalıdır. Bu damla sayesinde kuşunuzun vücudu, vitamin ihtiyacını gidermiş olacaktır. Vitamin ihtiyacı evde hazırlanacak ya da verilecek gıdalar ile de sağlanabilir. Ancak, evde vereceğiniz gıdayı ihmal etmeniz ya da unutmanız halinde, vitamin damlası kuşunuz için kurtarıcı olacaktır.

muhabbet-kusu-vitamin-damlasi.jpg

Muhabbet Kuşu için Vitamin Damlası

Öncelikle muhabbet kuşu vitamini kaç damla ve nasıl kullanılır’ ondan bahsedelim. Vitamin damlasını kuşunuzun suyuna iki güne bir defa olacak şekilde ve ortalama 4-5 damla kadar damlatmanız yeterli olacaktır. Eğer muhabbet kuşunuzda halsizlik varsa 10 damlaya çıkarmanız da mümkündür. Hasta olan kuşunuza vücut direncini toparlaması için 20 damla vermeniz önerilmektedir.

Muhabbet kuşu vitamin tavsiye edeceğimiz ve en çok tercih edilen vitaminler multivitamin olarak satılanlardır. Bu şekilde tüm vitamin eksikliğinin giderilmesine yardımcı olacaktır. En çok tercih edilenler;

  • Avisol; içeriğinde A, D3, E ve C vitaminleri bulunmaktadır.

  • Deep; içeriğinde A, D3, E ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum desteği de sağlamaktadır.

  • Avi – Vit; A, D3, K3, B1, B2, B6 ve B12 vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum desteği de sağlamaktadır.

muhabbet-kuslari-vitaminini-almalijpg

Kalsiyum Eksikliği için Doğal Yöntem

Muhabbet kuşunuzun kalsiyum eksikliğini giderebilmesi için kalsiyum içerikli gaga taşları mevcuttur. Gaga taşları, kuşunuzun gaga bakımını kendisinin yapmasını sağlayarak ölü derinin ayıklanmasını amaçlar. Gaga taşı seçerken de kalsiyum içeriği zengin olanları tercih ederseniz kuşunuzun kalsiyum eksikliğini de telafi etmiş olursunuz. Mürekkep balığı kemiği ve kalamar kemiği tercih edebileceğiniz önemli kalsiyum kaynaklarındandır. Bunların çeşitlerini internetten bulabilmeniz ve sipariş verebilmeniz mümkündür. Bunun için arama motoruna ‘muhabbet kuşu kalsiyum nasıl verilir’ yazarsanız karşınıza çıkan seçenekler arasında seçim yapabilirsiniz.

Doğal yöntemler arasında en çok tercih edilenlerden biri de yumurta kabuğunu kuşunuza vermenizdir. Yumurtanın kabuğunu kırarak kafesine koymanız kuşunuz için iyi bir kalsiyum kaynağı olacaktır. Eğer bu şekilde kuşunuz yemiyorsa toz haline getirdiğiniz yumurta kabuğunu yeminin içine karıştırarak vermeniz mümkündür.

muhabbet-kusu-kalsiyum.jpg

Şunu da belirtelim ki, kalsiyum kuşlarınız için çok önemlidir. Kalsiyum eksikliği olması halinde kuşunuz kendi yumurtalarını bile yiyebilmektedir. Bu nedenle kuşunuzun kalsiyum ihtiyacını gidermelisiniz.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ