showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Kabızlıktan Ölür mü?

İnsanlarda da ara sıra görülen bağırsak enfeksiyonu, ne yazık ki muhabbet kuşlarında da rastlanan rahatsızlıkların başında yer alır. Muhabbet kuşunda oluşan bağırsak enfeksiyonunun sebebi çoğu zaman bayat besin, iyi temizlenmemiş sebze ve meyveden ötürü kaynaklanmaktadır. Bağırsak enfeksiyonunun kuşunuzda olduğunu nasıl anlayabilirsiniz. Aslında bunu anlamak oldukça basit öncelikle kuşunuzun dışkısı normalden cıvık ve yeşil ise bu birinci belirtidir; ama bu her zaman enfeksiyonun habercisi değildir, o yüzden hemen panik olmayınız.

İkinci olarak kuşunuz normalden hareketsiz, yorgun ve kendini temizlemiyorsa yani pis gözüküyorsa bu da bağırsak enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir. Bu enfeksiyonun tedavisi şu şekildedir. Öncelikle kuşunuzu varsa diğer kuşlardan uzaklaştırmalısınız ki onlara da bulaşmasın. Kuşunuzu farklı bir kafese aldıktan sonra sıcak bir ortamda ve aldığınız ilaçları su ve yemine damlatarak iyileşmesini bekleyebilirsiniz. İyileştiğini kuşunuzun eski haline dönmesi ile anlayabilirsiniz. Kimi kuşlarda bu tarz hastalıklarda gagalarının koyulaşması da hastalandığını anlamak için kullanılan yöntemlerden biridir.

Muhabbet Kuşu Kakasını Yapamıyor

Muhabbet kuşunuzun dışkısını yapamıyor olmasının nedeni yediği besinlerle alakalı bir durumdur. Örneğin buğday kuşları doyuran bir besindir; ama bazı durumlarda kabızlık sorununa neden olurken bazı durumlarda da kuşların çatlayarak ölmelerine neden olan besinler arasındadır. Bu tarz besinler kabızlık sorununa neden olurken fazla oranda vitamin kullanımı da bu rahatsızlığa neden olur.

Muhabbet Kuşu Koyu Yeşil Kaka

Muhabbet kuşunuzun dışkı rengi size herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığının habercisi niteliğindedir. Kuşunuzun koyu yeşil renkte bir dışkıya sahip olmasının nedeni birçok farklı şeyden dolayı olabilir. Bunların başında ani mama değişimi, yanlış besin tüketimi ve ani ortam değişimi gelmektedir. Bu sebepler kuşunuzun dışkısını renk ve kıvam olarak etkilemektedir. Kuşunuzun dışkısının koyu yeşil olması kabızlıktan kaynaklı bir sorundur. Eğer dışkı ile ilgili sorunlar hemen çözülmezse bunların devam etmesi sonucunda kuşunuz hayata gözlerini yumabilir. Muhabbet kuşunuzun dışkısını hafife almamalısınız zira bu hastalıkların habercisi olabilir. Erken fark etmeniz durumunda tedavi edilme olasılığı daha yüksektir.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ