showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Nasıl Evcilleştirilir?

Evimizin neşe kaynağı olabilen evcil canlılar olan muhabbet kuşları, yavru iken alındıklarında dilediğiniz gibi eğitebileceğiniz canlılardır. Öğrenmeye açık ve taklit yetenekleri bir hayli yüksek olan muhabbet kuşunuza kelimeleri, oyun oynamayı ve tepkileri öğretebilirsiniz. Bu halleri ile oldukça sempatik ve sevimli canlılar olan muhabbet kuşlarının aynı zamanda çok duyarlı ve hassas canlılar olduğunu da unutmamalısınız. Bu anlamda onlara özel ilgi gösterirken aynı zamanda onunla bir güven bağı da kurmanız gerekir. Aksi halde kuşunuz stres ve depresyon ile karşı karşıya kalabilir ve bu durum istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir.

muhabbet-kusu-evcillestirilmesi.jpg

Yeni bir muhabbet kuşu sahiplendiyseniz ve henüz yavru ise muhabbet kuşu eve ilk geldiğinde ne yapılır iyi bilmelisiniz. Çünkü minik kalpleri çok hızlı atan muhabbet kuşları yeni bir ortama gelmiş olmanın yaratacağı şok ile çok heyecanlanacaktır. Eve ilk defa gelen muhabbet kuşunu öncelikle temiz ve düzenli bor odaya götürün. Burası onun kafesinin de en azından erişkinlik dönemine kadar bulunacağı oda olmalıdır. İlk defa eve gelen muhabbet kuşu hareketsiz ve donuk olabilir, bu durumun nedeni geçirdiği şoktur ve zamanla etkisini yitirecektir. Bulunduğu ortamda gürültüyü ve hareketliliği en az seviyeye getirmelisiniz. Bu onu sakinleştirecek ve ortamı keşfetmek için gözlemleyebilmesine olanak sağlayacaktır. Odanın ışık oranını standart seviyede tutun ve yemini, suyunu hazır bulundurun.

muhabbet-kusu-evcillestirme.png

Yavru Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?

Yavru muhabbet kuşuna devinim ve kelime öğretmeniz ve bundan doğrudan sonuç almanız pek mümkün olmasa da gelecekteki davranışlarının altyapısı ile ilgili olarak çok önemli etkiler yaratabilirsiniz. Bunun için muhabbet kuşunuzun öncelikle korkularını yenmesini sağlamalısınız. Ellerden çok korkan canlılardır ve bu nedenle elinizi mümkün mertebede kafese yakın tutarak alışmalarını sağlayın.

muhabbet-kusu-evcillestirilmesi.jpg

Bir süre sonra elinize görsel olarak alıştığında, elinize maydanoz yaprağı, haşlanmış patates parçası gibi gıdalar alarak kafesin içine elinizi sokun ve böylece korkan muhabbet kuşu nasıl eğitilir sorusunun da yanıtını almış olacaksınız. Çünkü korkularını yenmesi konusunda ona yardımcı olmak adına ona önemli bir adım atmış olursunuz.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ