showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Ne Kadar Yaşar?

En çok beslenilen kuş türlerinden bir tanesi olan muhabbet kuşlarının -değişkenlik gösterse de- ortalama yaşam süreleri sekiz-on yıl kadardır. Ne var ki çok iyi şartlarda bakılacak olursa bu süre birkaç yıl daha uzatılabilir. Peki muhabbet kuşunun yaşam süresini arttırmak için neler yapmalısınız?

  1. Kaliteli Bir Bakım

Muhabbet kuşu bakımında en sık yapılan hatalardan birisi, kaliteli yem ve su kullanılmasının kaliteli bir bakım için yeterli görülmesidir. Elbette kaliteli ürünler kullanmalı, kirlenme tehlikesi karşısında sık sık suyunun tazelenmesi, yine kirlenme ve bayatlama tehlikesi karşında mamasının en azından haftada üç kere yenilenmesi gerekir. Bunun dışında haftada en az bir kez kafes temizliği yapılmalı. Ne var ki kuşunuzun yaşam süresini arttırmak için bunlar gerekli fakat yeterli şartlar değildir. Yem seçiminde sürekli aynı yem verilmemelidir. Zira her yemin içinde bulunan besin değerleri değişkenlik gösterir. Dolayısıyla kuşunuz belli dönemlerde hem besin değerini almalıdır. Vitamin takviyeleri, yeşillik verme gibi ek besinlerden de faydalanmasını sağlamalısınız. Farklı besin değerleri kazandırmadaki amaç kuşunuzun hastalıklara karşı direncini arttırmak içindir. Ne kadar az hastalık geçirirse o kadar uzun yaşayacağını göz önünde bulundurursak muhabbet kuşunuzun hastalanmaması için bağışıklığını, direncini arttırmalı bunun için de yalnızca yem ve su ile değil, dönem içinde farklı yemler ve vitamin takviyeleri vermelisiniz. Beslenme dışında kuşunuzu evinizin içinde koyacağınız konuma da dikkat etmelisiniz. Doğrudan güneş ışığı alan bir yer olmaması gerektiği gibi hiç ışık almayan bir yerde olmamalıdır.

muhabbet-kusunun-yasam-suresini-arttirmak.jpg

  1. Yalnızca Biyolojik Bir Canlı Değil

Doğada her canlının farklı derecelerde de olsa bir ruhu vardır. Günümüz pozitif bilimleri sayesinde öğrendiğimiz bilgilere göre, psikolojik sorunlar canlıların fizyolojisine de etki etmektedir. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda muhabbet kuşunuzun yalnızca fiziksel yönünü değil psikolojisine de dikkat etmelisiniz. Zira kötü bir psikolojinin etki edeceği fizyoloji, kuşunuzun yaşam süresini kısaltacaktır. Peki muhabbet kuşunuzun psikolojisini nasıl sağlıklı bir halde tutabilirsiniz? En başta uzun süre yalnız bırakmamalısınız. Yalnız bırakmak zorunda kaldığınız dönemler de ise en azından evde bir radyoyu açık bırakıp onun sesler duymasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında arada bir onunla oynamalı ve onu uçurmalısınız.

muhabbet-kusu.jpg

  1. Çift Olarak Sahiplenmek

Muhabbet kuşunuzu tek değil de yanında ona eşlik edecek, onunla oynayacak, onunla uyuyacak bir çift olarak alırsanız hem kendiniz için hem kuşunuz için daha iyi bir seçim yapmış olacaksınız. Böylesi bir seçim seyir zevkinizin artması ve eğlemenizi iki katına çıkaracaktır, ayrıca muhabbet kuşu psikolojisi için de oldukça yararlı olacaktır. Öte yandan muhabbet kuşlarınız daha hareketli daha mutlu bir zaman geçireceği için bu durum kuşlarınızın uzun yaşamasına vesile olacaktır.

kusunuzun-yasam-suresini-arttirmak.jpg

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ