showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Papağan türü olan muhabbet kuşlarının taklit etme yetenekleri gelişmiştir. Evcil muhabbet kuşları ev ortamında ve ailenin yanında çok çabuk uyum sağlarlar ve duydukları sesleri tekrar etmeyi onları çıkartmayı severler. Tüm muhabbet kuşlarının konuşma yetenekleri vardır.

Muhabbet kuşlarına konuşma eğitimi vermek için illaki yavru kuş olmasına gerek olmadığı gibi insanların aklında böyle bir yanılgı mevcuttur. Elbette yavru kuşa konuşma eğitimi daha kolay şekilde verilerek hızlı sonuç alınabildiği gibi yetişkin muhabbet kuşuna da doğru bir eğitim ile konuşma yeteneği ortaya çıkarılabilir.

muhabbet-kusu-konusmasi.jpg

İnsanlar sürekli aldıkları muhabbet kuşları ne kadar zamanda konuşur diye satıcılarına sorarlar. Doğru bir eğitim ile süre kısalabilir elbette. Doğası gereği duyduğu sesleri taklit etmesi sizin talebiniz olmadan başlayacaktır.

Kuşların sesleri taklidi, zaten kuşların konuşması anlamına gelmekte ve dişi muhabbet kuşları bile birkaç kelime söyleyebilir. Çünkü tüm kuş türlerinde olduğu gibi muhabbet kuşlarının da erkekleri daha fazla kelime taklit eder. Sevdikleri kişilerin çıkardıkları bir öpücük sesini dahi taklit ederek iletişime geçerler. Muhabbet kuşlarının yaklaşık 80 kelime konuşabildikleri bilinir.

muhabbet-kuslarinda-konusma-suresi.jpg

Muhabbet kuşu konuşma belirtileri olarak sahibine ilgi duyması çok önemlidir. Sahibine ve bulunduğu ortama alıştıktan sonra yakınında duyduğu sesleri taklit ederek ona seslenildiğini anladığında kendisi de aynı şekilde geri cevap vermek için sesi tekrar etmeye çalışacaktır. Aynı çağrıyı defalarca tekrarlandığında kendisi daha ilgili şekilde cevap verecek hale gelecektir. İlk öpücük sesi, ilk ıslıkla başlar belki; ama daha sonra iletişim gücü arttığında muhabbet kuşunun konuşmaya çalıştığını nasıl anlarıza cevap olur. Bu etaptan sonra artık konuşma eğitimi vermeye hazır olan kuşa ilk kelimesi öğretilebilir.

muhabbet-kuslarinin-konusma-suresi.jpg

Kuşu ürkütmeden ilk kelimeyi sürekli tekrar edilirse kuş o kelimeye alışacak ve onu taklit etmek için uğraşacaktır. İlk alıştırmalarının üzerine 10 gün gibi bir süre içinde bu kelimeyi duymak mümkün hale gelecektir. Eğitim süresince süreklilik şart, sıkılmadan aynı kelimeyi söyledikçe kuşun sesi güçlendikçe daha iyi taklit etme yeteneği ortaya çıkacak. İlk de fısıltı olarak duyulan çağrılar artık net şekli alacaktır.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ