showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Neden Kavga Eder?

Muhabbet kuşlarına bakmak her zaman insanları mutlu etmektedir. Muhabbet kuşları evimize neşe kaynağı olurlar. Muhabbet kuşlarımız ilgi bekleyen ilgisiz kalmaktan hoşlanmayan hayvanlardır. Muhabbet kuşları ilgisiz kaldıklarında bunalıma girebilirler. Bizler ne kadar ilgi gösterirsek gösterelim bazen kendilerini yalnız hisseder ve insanlar gibi onlarda yanlarına bir eş isterler.

disi-muhabbet-kusu-erkegi-gagaliyor.jpg

Muhabbet kuşlarımızın yanına aldığımız eşler, birbirleri ile bazen anlaşabilmekte bazen ise anlaşamamaktadırlar. Anlaşabildikleri zaman güzel vakit geçiren ve sıkılmayan muhabbet kuşları anlaşamadıkları zaman birbirleri ile kavga edebiliyorlar.

Muhabbet Kuşuna Eş Seçerken Dikkat Edin

Muhabbet kuşlarımıza eş alırken sadece kendimiz değil, kuşumuzun beğendiği eşi almamız gerekir. Bunun için kuş satan yerlere kuşumuzu götürüp kendisinin seçmesini sağlamamız gerekiyor. Anlaşabileceği, sevdiği bir kuşu eş olarak alırsak anlaşırlar ve kavga etmezler.

muhabbet-kuslarim-kavga-ediyor.jpg

Eğer anlaşamadığı bir kuşu alırsak kavga edebilirler. Sadece bizim seçtiğimiz eş ile anlaşıp birbirine alışması uzun sürebilir. Birbirlerine alışmaları 2 veya 3 ay sürmektedir.

Muhabbet kuşunuza eş alırken birbirlerinin yaşlarına yakın olan kuşları tercih etmeniz, her zaman için daha doğru olacaktır.

Üreme Dönemlerine Dikkat

Eşler arasında genellikle kavgalar üreme döneminde görülmektedir. Dişi muhabbet kuşları bu dönemde sinirli olurlar.

Erkek muhabbet kuşları kavga etmekten yana değillerdir. Dişi muhabbet kuşları, kavga ettiklerinde erkek muhabbet kuşunu gagalamakla tanınırlar. Bu durum çok fazla olduğunda ve tehlikeli olduğunda kafesleri ayırmak gerekir. Üreme dönemi dışında kavga etme nedenleri, birbirlerine alışamamalarıdır. Alışamadıkları için muhabbet kuşları kavga ederler. Muhabbet kuşları sosyal kuşlardır. Aynı insanlar gibi arkadaş konusunda da kendilerine göre seçicidirler.

muhabbet-kuslari-neden-kavga-eder.jpg

Dişi Muhabbet Kuşu Erkeği Dövüyor

Bu durumda kafesleri ayırmanız ve eş değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde tehlikeli sonuçlara doğru gidebilir.

Kuşların Anlaşamadığını Nasıl Anlarsınız

Eğer dişi muhabbet kuşu erkeği gagalıyor ise yem yemesine su içmesine izin vermiyorsa dikkat etmelisiniz. Erkek muhabbet kuşunu kafeste sıkıştırıyorsa ve rahat vermiyorsa anlaşamadıklarının belirtisidir. Bu durumda zorla birbirlerine alışmalarını sağlayamazsınız.

Erkek muhabbet kuşunun dişiyi dövüyor ise de durum ciddidir ve kafes ayırmanız önerilir.

Muhabbet kuşlarının aynı insanlar gibi canlılar olduklarını unutmayalım. Onların aynı alanda yaşamak istedikleri kişilerin kendilerinin seçmelerine olanak sağlayalım.

  • +12
  • -0
  • 12 Derecelendirmeler
12 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sertan dag dedi ki:

    Kardesim disi kus almistim 1 ay once yanina erkek es aldik cok kavgga ediyorlar zarar verirler mi biribirlerine dişi kuş cok saldiriyor

  2. Büsra dedi ki:

    merhabalar çift muhabbet kuşlarım 2 gün önce çok şiddetli kavga ettiler kafesleri ayırmak zorunda kaldım fakat yuvada yumurtaları var tekrar yanına koymam imkansiz erkeği bu durumda ne yapılabilir yardımcı olursanız çok sevinirim

BİR YORUM YAZ