showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Neden Ötmez?

Muhabbet kuşları papağan ailesinden sayılır ve anavatanı Avusturalya’dır. Ortalama olarak boyları 18cm’dir.Ağırlıkları ise 40-50cm olarak değişiklik göstermektedir. Muhabbet kuşları 7 ile 10 sene arasında yaşamaktadırlar. Erkek muhabbet kuşları bulundukları ortama daha kolay alışmaktadır, dişi muhabbet kuşlarına bakarak daha kolay konuşabilmektedir. Muhabbet kuşları otçul hayvanlardır. Yemlere ek olarak gelişimlerine katkı sağlamak için haşlanmış yumurta gibi besinler verilebilir. Muhabbet kuşlarına kesinlikle çikolata, alkol, kafeinli maddeler, sarımsak, soğan gibi maddeler verilmemelidir. Bu gıdaları kuşlar tüketirse zararlı olabilir.

Muhabbet kuşlarının banyo gereksinimi yoktur. Eğer suya girmelerini istiyorsanız kafesine banyoluk takabilirsiniz ya da kafesinin içine bir kabın içine su koyabilirsiniz. İlgilerini çekebilmek içinde suyun içine yeşillik koyabilirsiniz. Yeşillikler kuşların ilgisini çekebilir. Muhabbet kuşları yeşillikler içinde suya girmekten hoşlanır.

Muhabbet Kuşu Neden Ötmez?

  • Yeni alındıysa ortama alışamamış olabilir.

Muhabbet kuşları yeni bir ortama girdikleri vakit korka bilirler ve hem alışamayabilirler. Bu süreç yaklaşık 2 hafta sürebilir. Muhabbet kuşları sosyal hayvanlardır. Kuş’ tan kuşa da bu süre farklılık gösterebilir.

  • Eğer kuşunuz yavru ise ötmeyebilir.

Yavru muhabbet kuşları büyük kuşlara oranla daha az öter. Bunun için kuşunuza ilgi göstermeniz ve kendinize alıştırmanız gerekir.

  • Muhabbet kuşları tüy dökme döneminde genellikle ötmezler.

muhabbet-kusu-otmeyi-birakti.jpg

Bu dönem geçici bir süreçtir. Tüy dökme döneminden sonra kuşunuz ötmeye başlayacaktır.

  • Ortam koşulları

Muhabbet kuşları ortam koşullarından çok çabuk etkilenen hayvanlardır. Eğer bulunduğu ortam karanlık, havasız ise muhabbet kuşu stres altına girebilir. Bunun için Muhabbet kuşlarını ferah, aydınlık alanlarda tutmalısınız. Muhabbet kuşlarının kafeslerinin geniş olmasında fayda vardır. Kafesin içinde yemlik, suluk, tünek, ayna, ilgisini çekebilecek oyuncaklar bulundurarak muhabbet kuşunun hem ihtiyacını karşılama hem de sıkılmamasını sağlayabilirsiniz.

  • Kendisine gösterilen ilginin azalması

Muhabbet kuşları çok sosyal canlılardır. İlgi ve alakaya ihtiyaç duyarlar. Kuşunuza gösterdiğiniz ilgiyi azalttıysanız ve onu yalnız bıraktıysanız kuş yalnız olduğunu anlar ve ötmez. Ötmeyen kuşlar ilgisizlikten olabilir.

muhabbet-kusu-neden-otmuyor.jpg

  • Hasta olabilir

Muhabbet kuşunuz ötmeyi bıraktı ise bunun nedenlerinden bir tanesi de kuşunuzun hasta olması olabilir. Bu durumda kuşunuzu veterinere acilen götürmeniz gerekmektedir.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ