showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Seyahat Edebilir Mi?

Muhabbet kuşları, yapısı gereği hassas canlılardır. En ufak bir sesten korkar, en ufak bir esintiden hasta olabilirler. Bu hastalıklarının sonuçları ise en ciddi şekilde, ölümle bile sonuçlanabilir. Peki, hassas olan kuşunuz ile birlikte yolculuk yapacaksınız; ancak muhabbet kuşu yolculuğa dayanır mı bilmiyorsunuz.

Yola Dayanırlar Mı?

muhabbet-kusu-icin-seyahat.jpg

Muhabbet kuşu kaç saat yola dayanır diye düşünüyorsanız, eğer uzun süreli yolculuklara dayanıklı değildirler. Muhabbet kuşlarının yapacağı yolculuklar birkaç saati geçmeyecek şekilde olmalıdır. Uzun süreli yolculuk yapılması halinde ise birtakım dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Kuşunuzu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bagaja vs. koymanız halinde havasızlıktan ölürler. Onun yerine yanınızda bulundurmanız ve kuşunuza yanında olduğunuz hissini vermek için ara sıra ona seslenmeniz ve onunla konuşmanız, ona iyi gelecektir. Ayrıca planladığınız yolculuğun zamanını sabah olarak ayarlamanız ve yolculuk öncesinde kuşunuzun karnını doyurmasına imkan tanımanız gerekmektedir. Aksi takdirde yolculukta kuşunuz aç kalacak ve halsiz düşecektir.

Muhabbet Kuşu İçin Araba Yolculuğu

muhabbet-kusu-kac-saat-yolculuk-edebilir.jpg

Muhabbet kuşu için en sağlıklı yolculuk araba yolculuğudur. Muhabbet kuşu araba yolculuğu esnasında, güneşe ve rüzgara maruz kalmamalıdır. Kuşunuzun rüzgârdan ve güneşten etkilenmemesi için kafesinin rüzgar ya da güneş alan tarafına bir örtü örterseniz etkilenmesini önlemiş olursunuz. Ayrıca klimanın havası da hasta edebilir, dikkatli olmalısınız. Bir diğer husus ise kafesin içinde bulunan oyuncak vs. çıkarılması, suluğunun ve yem kaplarının çok doldurulmamasıdır. Aksi durumda araba hareket halinde iken kuşunuzun üzerine dökülebilir veya oyuncaklar çarpabilir ki bu da kuşunuzu korkutabilir. Kuşunuzun kafesini sağlam bir şekilde sabitlemelisiniz ki düşmesin.

Bir diğer öneli konu da kuşunuzun dinlenmesine imkân tanımanız gerektiğidir. Kuşunuz ortalama saatte bir defa yem yediği için her saat olmasa bile kısa aralıklarla mola vermeniz gerekmektedir. Böylelikle hem kuşunuz dinlenecek hem de karnını doyuracaktır. Eğer korkuyor ve yemiyorsa siz onu şırınga ile beslemelisiniz. Aç kaldığında halsizleşip daha dayanıksızlaştığı için daha çabuk hastalanacaktır.

muhabbet-kusu-icin-seyahat-onerileri.jpg

Tavsiye edileni, muhabbet kuşunuz ile birlikte zorunlu kalmadıkça uzun seyahatlere çıkmamanız, eğer çok uzun bir seyahat değilse kuşunuzu bir yakınınıza emanet etmenizdir. Ancak, zorunlu ve uzun bir seyahate gitmeniz gerekiyorsa yukarıda belirttiğimiz önerileri dikkate almanız sizin ve kuşunuzun işini kolaylaştıracaktır.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ