showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Uçmayı Unutur Mu?

İnsanlara yakınlığı ve sadakati ile bilinen muhabbet kuşları günümüzde hemen hemen her evde bulunmaya başladı. Kuş pazarlarından pet shoplara kadar kuş almak isteyenlerin satış noktasında bulmak çok kolay. Ama doğadaki yaşam koşullarından ayrılan kuşlar petshoplarda, uzun sürede kafeste kaldıkları için hayvanlarda farklı hastalıklar görülebilmektedir. Bu süreçte sahiplenicileri muhabbet kuşlarının hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmadıklarında büyük sorunlar yaşayabiliyorlar.

Özellikle de kafeste geçirdikleri süre boyunca dışarıya hiç çıkarılmayan kuşlarda, ev ortamına geçtiğinde kafesten çıkması için kapağını açıldığında bazı kuşlarda korku görülebilmektedir. Uzman görüşlerine göre muhtemel sebebi stres olabilmektedir.

muhabbet-kusum-ucmuyor.jpg

Araştırmalara göre genlerine kodlanan uçma yetisiyle muhabbet kuşları başlarını sert bir cisme çarptıkları zaman veya onların psikolojileri bozulduğunda beyin sarsıntısı geçirdikleri için uçmayı unutabiliyorlar.

Uzun süre kanat çırpmadan kafeste tıkılı kalan muhabbet kuşları doğal olarak uçamadıkları için strese girebiliyorlar. Çünkü doğalarına aykırı kafes usulü, etkilenmeleri elbette normal.

Hatta kafeste doğmuş ve kafeste büyümüş muhabbet kuşlarının durumu unutmayı bırakın, uçmayı hiç öğrenemeyebiliyorlar. Kullanılan kanatlar uçtukça güçlenirler.

muhabbet-kusum-ucmayi-unuttu.jpg

Kuşlarda Stresle Başa Çıkma

Kuşların genel sağlığını etkileyen en önemli faktör strestir. Dişi muhabbet kuşları, daha hareketli olan erkeklere göre daha çabuk strese girebiliyor. Muhabbet kuşları stres tedavisi uzman bir veterinerden yardım alınması, daha sağlıklı sonuçlar elde etmeye yardımcı olacaktır.

Uçma Eğitimi

Muhabbet kuşları uçma eğitimi aslında süreklilik isteyen bir uğraş. Eğer böyle bir problem varsa her gün birkaç dakika da olsa kuşa uçması için imkân verilirse can damarı kanatları güçlenecek ve süreç içerisinde aldığınız sonuca inanamayacaksınız. Kafes dışına daha çok çıkarın evinizde, tüm odalarda gezdirin. Üzerine düşün ilgilenin, hatta makul şekilde uçması için zorlayın.  Bakın o zaman, güzel sonuçlar alacaksınız. Kanatlarının çırpışından kendisi bile mutluluğunu gizleyemeyecek, sizin başınızda pervane olacaktır.

muhabbet-kusuna-ucmayi-ogretmek.jpg

Sadece kafeste yetişmesinden dolayı değil başka sebeplerden dolayı da kuşlar uçmayabilir. Tüy kistleri denilen hastalık yüzünden acı çektiği için de kuş uçmayabilir. Kuşun kanatları kontrol edilerek kabarık kitle bulunursa veteriner sayesinde aynı gün içerisinde bile tedavisi mümkün olabilmektedir.

Bir de genetik nedenlerden dolayı uçamayabilirler, onlar için tedavi pek mümkün değil.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ