showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Üşür mü?

Hayvanlar aleminin en muzip ve sevimlilikleri ile ünlü, kendilerini sevdiren hayvanları muhabbet kuşlarının Türkiye’ de büyük bir hayran kitlesi vardır. Muhabbet kuşlarının İnsanlarla beraber mükemmel bir arkadaşlığı olup sahiplerine alışma süreleri de çok uzun sürmemektedir. Kafesler de yaşayan bu canlılar, ev ortamlarını da pek sevmektedirler. Evler de bir neşe haline gelen muhabbet kuşları, kuşseverlerin vazgeçemediği kuş türlerinden biridir.

muhabbet-kusunun-usudugunu-nasil-anlariz.jpg

Ev ortamında bakımlarına dikkat edilmesi gereken kuşların gelişimleri, doğa da yaşayan kuşlara göre daha düşük olduğundan dolayı yaşamlarını devam ettirebilmeleri için uygun yaşama ortamına ihtiyaç duyarlar. Uygun yaşam ortamlarının oluşturulması için gerekenler; uygun sıcaklık, yemlerin ve sularının zamanında verilmesi ve gerektiğinde bakımlarının yapılması nitelendirilebilir. Muhabbet kuşunun üşüdüğünü nasıl anlarız, muhabbet kuşları üşür mü diyerek endişe ettiğiniz sorularınızın cevaplarını şöyle verebiliriz; muhabbet kuşları belirli bir sıcaklığın altına düştüğün de (ideal olan 20-25 derece arası) üşümeye başlarlar. Üşüdüklerini, tüylerinin kabarık ve karmaşık olduklarında anlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşlarına Uygun Ortam Hazırlanması

Muhabbet kuşlarına sıcaklığın 20 ile 25 derece olduğu bir oda sıcaklığı ile temiz bir alan(kafes) hazırlanmalıdır. Yemliklerine bakıldıklarında bittiğini görür iseniz direkt doldurmalı ve aç bırakmamalısınız. Seyahate gittiğiniz de kuşları seven bir yakın akrabanıza kuşlarınızı teslim edebilirsiniz. Sularını temiz ve çok soğuk olmamak şartı ile suluklarına koyabilirsiniz. 3 ile 5 gün arasında ise kafeslerinin temizliğini yapmalısınız. Muhabbet kuşu üşümemesi için ne yapmalı diye düşünüyorsanız bulundukları ortamın sıcaklığını yükselterek başlayabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz ortam sıcaklığını yükseltemiyor iseniz bu durumda da kafesin etrafını örtecek bir battaniye bulabilirsiniz. Belirli bir kısmının açık kalması oksijen almaları şartı ile çevresini örtebilirsiniz.

Muhabbet kuşu üşüyor ne yapmalıyım diyerek endişeye kapılmadan çözüm odaklı davranabilir ve kuşlarınızı hemen bir örtü ile sarabilir, kamufle edebilirsiniz. Eğer uzun yolculuğa çıkacak iseniz akşamları soğuk olan yerler de mola verecekseniz aracınız ile kuşlarınızı 20 derecenin altına inmeyecek şekilde muhafaza edebilirsiniz. Vücut yapıları müsait olmadıklarından muhabbet kuşları da insanlar gibi hızlı kayıplarına dayanamazlar. Bu nedenle hızlı ısı değişimlerine neden olacak ortamlarda muhabbet kuşlarınızı bulundurmamaya gayret göstermelisiniz.

muhabbet-kusu-usuyor-ne-yapmaliyim.jpg

  • +2
  • -0
  • 2 Derecelendirmeler
2 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ