showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarıma Ne Zaman Yuvalık Takmalıyım?

Bildiğiniz gibi yuvalık, muhabbet kuşlarınızın yumurtlama dönemi için gereklidir. Yumurtalarını yuvalığa bırakırlar, gidip yuvalığın içerisindeki yavrularını beslerler. Ortalama 20 cm civarında olan muhabbet kuşu yuvalık ölçüleri beslenme açısından yeterli olacaktır. Ancak, birçok muhabbet kuşu üreticisi kuşlarının kafeslerine yuvalığı, daha muhabbet kuşu yeterli olgunluğa ulaşmadan takmaktadırlar. Bu durumda erken verim almak istemektedirler. Ancak, muhabbet kuşu yeterli olgunluğa ulaşmadan takılan yuvalıklar verimden çok verimsizliğe neden olmaktadır.

Muhabbet Kuşları Ne Zaman Erişkinliğe Ulaşırlar?

Muhabbet kuşları, ortalama 8 aylık olduklarında erişkinliğe ulaşırlar. 8 ile 12 aylık dönem arası muhabbet kuşlarının erişkinlik dönemidir. Ancak dişi muhabbet kuşları erkek muhabbet kuşlarından daha geç erişkinliğe ulaşırlar. Bir erkek muhabbet kuşu ortalama olarak 6 aylık olduğunda erişkinliğe ulaşırken dişi muhabbet kuşunun erişkinliğe ulaşması 8 ayı bulmaktadır.

Muhabbet Kuşlarının Kafeslerine Yuvalık Ne Zaman Takılmalıdır?

Muhabbet kuşlarının kafeslerine yuvalık takmak için her iki kuşun da erişkinliğe ulaşmasını beklemek gerekmektedir. dişi muhabbet kuşu daha geç erişkinliğe ulaştığından dolayı, erkek muhabbet kuşu erişkinliğe ulaşsa bile, yuvalığı takmak için dişi muhabbet kuşunu beklemek gerekmektedir. aksi durumda dişi muhabbet kuşundan verim almanız çok zordur. Bu nedenle her iki kuşun da 8 aylığa ulaşmasından sonra yuvalık takılmalıdır.

Muhabbet Kuşu Yuvalığına Ne Zaman İlgi Duyar?

Bu biraz da muhabbet kuşuna bağlıdır. Almış olduğunuz muhabbet kuşunun yorgun olup olmaması ya da kafesinin yerini benimsemesi de dikkate alınmalıdır. Ancak, ortalama bir süre belirtecek olursak, 2 ay gibi bir sürede yuvalığına alışacaktır.

Yeni almış olduğunuz muhabbet kuşlarınız yetişkin bile olsa, hem kafesine hem de yaşam ortamına alışmaları için ortalama 2 ayın geçmesi gerekmektedir. Bu süre geçmeden kuşunuzdan verim almayı düşünürseniz, kuşunuzun yorgun olma ihtimalini de göz önünde bulundurarak verim düşüklüğüne sebebiyet verebilirsiniz.

Yuvalık Nasıl Takılmalıdır?

Kafese yuvalık nasıl takılır diye düşünmenize gerek yoktur. Birçok kafeste, kapı dışında bir tane de yuvalık için kapı vardır. Ancak tek kapılı olan kafesler için genelde kapı sökülerek, yuvalık takılır. Peki, muhabbet kuşu yuvalık zemini nasıl olmalı diye düşünüyorsanız, hemen cevaplayalım. Aslında bir şey koymanıza gerek yoktur. Ancak, hem sıcak tutsun hem de yavrular olunca yuvalığın zemini pislenip de ayaklarına yapışmasın diye, biraz talaş dökebilirsiniz.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ