showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarına Çay İçirmek Zarar Verir Mi ?

Evcil hayvanlarımızın beslenmesinde hazır mamaları kullanmak dışında onlara faydası olacağını bildiğimiz ve araştırdığımız ek besinleri de verebiliriz. Bitkisel çaylar ve siyah çay da bunların içerisindedir, gönül rahatlığı ile çay verebiliriz .çayların isimlerini vereceklerimizin herhangi bir zararı olmaz, bilakis faydası olur.

Ama çayı hangi durumlarda ve ne şekilde vermeliyiz ; muhabbet kuşlarımız için hazırlayacağımız çaylar poşet çay olursa daha iyi olur, kaynamış su ile demlenen (max.6 dakika suda demlenmeye bırakılarak) demlenmiş çayı %50 oranında saf içme suyu ile seyreltip suluklarına koyarak içmelerini sağlayabiliriz.

Muhabbet kuşu kekik çayı, ölçü aynı olmak kaydı ile mantar önleyici ve mantar öldürücü özellikleri olduğundan muhabbet kuşları için çok faydalıdır. Ayda bir defa koruyucu olması açısından yahut mantar hastalığı görüldüğünde tedavi amaçlı gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir çaydır, zararlı değildir.

Muhabbet kuşu bitkisel tedavi yöntemleri arasında çaylar çok yardımcımız olacaktırbunların içerisinde papatya çayı; stresini azaltmak için kullanılabileceği gibi doğal antiseptik olduğundan ayda bir defa içme suyu olarak %50 saf suyla seyreltilmek sureti ile verilmelidir.

Rezene Çayı

kabızlık ve gaz giderici olarak tüm muhabbet kuşu sahiplerinin bulundurması gereken bir bitki çayı çeşididir. Seyreltilerek ya da seyreltilmeden kullanılabilir, kabızlık sorunu çeken kuşlara rahatlıkla içirilebilir, herhangi bir bilinen zararı mevcut değildir.

Siyah Çay

Seylan ve ya İngiliz kahvaltı çayı yine seyreltilerek muhabbet kuşlarımıza stres önleyici olarak ve kan dolaşımını hızlandırması açısından verilebilecek çaylardandır, sıklıkla kullanılması önerilmese de veteriner hekiminize danışarak gerekli dönemlerde kullanılması evcil hayvanınıza herhangi bi zarar vermeyecektir.

Anason Çayı

Sara hastalıklarına iyi gelen anason çayı tek başına ya da rezene çayı ile karıştırılarak verilebilir.

Isırgan Otu Çayı

Zehir önleyici ve vucut kan akışını temizleyici özelliği olduğu için bu ve benzeri durumlarda gönül rahatlığı ile muhabbet kuşlarımıza verebileceğimiz çaylar arasında yer alır.

Muhabbet kuşu ada çayı da içebilir, mevsimsel geçişler ve akıntısı olan kuşlarda seyreltilerek kullanılabilir. Bitkisel tedavi anlamında bu çayların kuşlara herhangi bir zararı olmadığı gibi sağlıklı gelişimleri açısından çok faydalıdır. Çaylar kesinlikle şeker eklenmeden verilmeli eğer kış aylarında çay veriyorsak çok az miktarda doğal bal ekleyebiliriz.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ