showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarına Değişik Yiyecekleri Yemelerini Öğretmek

Muhabbet kuşları yemlerinin dışında birçok ürünü yemeye bayılırlar. Genellikle tahıl, meyve ve sebzelerin çoğunu yiyebilmektedirler; örneğin dereotu. Çoğu muhabbet kuşu bu bitkiyi oldukça severek ve iştahlı bir biçimde tüketir. Hem su açısından zengin hem de mineral ve vitamin deposu olan bu bitki oldukça faydalıdır. Karpuz ve kavun kabuğu kuşların oldukça sevdiği bir diğer alternatiftir. Hem şekerli hem vitaminli hem de sulu olduğundan severek tüketirler. Bazı istisnalar karpuz ve buna benzer kırmızı meyveler için söz konusu olabilir. Bazı kuşlar kırmızı renkli şeylerden korktuklarından kırmızı renkte olan yiyecekleri de tüketemeye bilir. Ama bu durum oldukça nadir görülen bir vakadır. Marul ve salatalıkta kuşların severek yediği besinler arasında yer alır.

Yeşil Renkli Sebzeler

muhabbet-kuslari-icin-sebze.jpg

Yeşil renkli çoğu sebze ve meyveyi ayırt etmeksizin tüketebilirler. Zira tropikal iklimde yaşayan hayvanların normal habitatlarında yeşillik oldukça fazla olduğundan ve bu tarz yeşil besinlerle beslendiklerinden yadırgamadan ve severek tüketirler. Son olarak çekirdek içi ve buğday da kuşların sevdiği besinler arasında yerini alır. Çekirdek içi papağan yiyeceği olarak zaten satılmaktadır; ama sadece papağanlar bu besini tüketmez. Muhabbet kuşları da çekirdek içi yemeyi çok sever. Buğday da kuşların sevdiği yiyeceklerden biridir. Buğdayı kuşların yiyebilmesi için püf nokta olarak şu bilinmelidir: Eğer kuşunuza buğdayı ıslatmadan verirseniz kuşunuzun çatlaması ve ölmesine sebebiyet verirsiniz, o yüzden buğday verecekseniz ıslatıp vermeye özen gösterin ki hiçbir sorunla karşı karşıya kalmayın.

Muhabbet Kuşuna Elma Nasıl Verilir?

muhabbet-kuslari-icin-elma.png

Elma kuşların yiyebildiği besinler arasındadır. Kuşunuz kafesten çıkmak istemiyorsa kafesin bir köşesine iki telin arasına güzel bir şekilde elma dilimini sıkıştırabilirsiniz. Canı istediği zaman gidip kendisi yiyebilir veya kafesten dışarı çıkarıp bir elinizde elma dilimi diğer elinizde muhabbet kuşunuz olacak şekilde eliniz de de besleyebilirsiniz.

Muhabbet Kuşları Nelerden Hoşlanır?

muhabbet-kusu-beslenme.jpg

Muhabbet kuşları pek yiyecek ayrımı yapmazlar. Onlar için önemli olan kendi doğalarında var olan yiyecekleri onlara sunmanızdır. Zira daha önceden aşina oldukları yiyecekleri severek yerler.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ