showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarına Yeşillik Vermek Doğru Mu?

Muhabbet kuşlarına vermiş olduğunuz temel gıdalar olan yemlerin yanı sıra vitamin eksikliğini gidermek amacı ile meyve ve sebze de vermeniz gerekmektedir. Ancak kuşunuza hangi yeşillikleri vermeniz gerektiğini bilmiyorsanız herhangi yanlış bir durum oluşmaması için yazımızın devamını okuymanızı tavsiye ederiz.

Muhabbet Kuşları Yeşillik Yer Mi?

muhabbet-kusu-yesillik-yer-mi.jpg

Muhabbet kuşlarına verilecek yeşillik, tıpkı insanlarda olduğu gibi muhabbet kuşlarının da sindirim sistemine destek oluşturacaktır. Sindirim rahatlığı sağlayacak olan yeşilliklerden fazla miktarda vermeniz halinde ise kuşunu ishal olabilir. Bu nedenle tam kararında vermeli, aşırıya kaçmamalısınız. Muhabbet kuşları için en büyük C vitamini kaynaklarından biri olan marul ise söze başlayalım. Muhabbet kuşuna marul verilir mi, verilirse hangi türü tercih edilmeli gibi birçok sorunun aklınızdan geçtiğini duyar gibiyiz. Marul kuşunuz için ciddi bir vitamin kaynağı olmakla birlikte, en çok tercih edileni ise bilimsel olarak da içeriği kanıtlanmış olan kıvırcık maruldur. Ancak marulu vermeden önce çok iyi yıkamanız gerekmektedir. Aksi takdirde yeşilliklerde ilaç kalıntısı barınabilir.

muhabbet-kusu-marul-yer-mi.jpg

Muhabbet kuşlarına verilebilecek bir diğer yeşillik de nanedir. Muhabbet kuşu yeşil nane yer mi sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsanız sapı ile birlikte bir sap yeşil naneyi kafesine asmanız yeterli olacaktır. Muhabbet kuşları naneyi yememekte, adeta nane ile savaşmakta, naneye saldırmaktadır. Muhabbet kuşu naneyi yiyor; fakat muhabbet kuşu nane faydası nelerdir, merak ediyorsanız hemen açıklayalım. Nane, muhabbet kuşlarının sindirim sistemini rahatlatmakta; ayrıca içeriğindeki A, B1, B2, B3 ve çeşitli vitaminler ile kuşlar için zengin bir vitamin kaynağı olmaktadır. Ancak her gıdayı olduğu gibi naneyi de fazla vermeniz halinde muhabbet kuşunuzun sindirim sisteminde tahribat meydana gelecektir.

Yeşillik Verirken Dikkat

muhabbet-kusu-kekik-yer-mi.jpg

Ayrıca kekik, adaçayı, biberiye, dereotu, tarçın gibi gıdalar da kuşlarınız için fayda sağlayabildiği gibi dikkatli tüketmek gerekmektedir. Aksi halde kuşunuza faydadan çok zarar sağlayabilirsiniz. Kuşunuza vereceğiniz her türlü yeşilliği iyice yıkadığınızdan, ilaç kalıntılarının bulunmadığından emin olduktan sonra vermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kuşunuza zarar vermiş olursunuz. İyice yıkadığınız yeşilliğinizi kuruladıktan sonra kuşunuza vermelisiniz. Aksi takdirde kuşunuz ishal olabilir.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ