showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarında Göz Hastalıkları Ve Tedavisi

Muhabbet kuşlarının da tıpkı insanlar gibi göz rahatsızlıkları ve hastalıkları olmaktadır. Tabi tedavi yöntemleri insanlarınki gibi olmamakta, biraz farklılık göstermektedir. Muhabbet kuşu göz nezlesi ( sulanması) ve göz kızarması en belirgin göz rahatsızlıklarındandır. Gözleri sulanan muhabbet kuşunuz sürekli sularını akıtmak için gözlerini bir yerlere sürmeye çalışır, o yüzden kafesinin temiz tutulması gerekmektedir. Gözleri kızaran muhabbet kuşunuz ise kaşınan gözlerini bir yerlere sürmeye çalışarak kendisini rahatlatmaya çalışmaktadır.

muhabbet-kusu-goz-hastaliklari.jpg

Göz Hastalıkları ve Tedavisi

Göz kızarması ya da sulanmasında tedaviye geç kalınması halinde gözde şişkinlik ve iltihaplanma gibi sonu göz kaybına yol açabilecek rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Muhabbet kuşu göz hastalıkları tedavisi için öncelikle kafes temizliği ve varsa diğer kuşlardan hasta kuşunuzu ayırarak işe başlamalısınız. Çünkü, sulu akıntılarda bulunan bakteri ve mikroplar diğer kuşlara da bulaşacağından dolayı, diğer kuşları da güvene almak durumundasınız. Özellikle de toplu kafeslerde yaşayan kuşlardan aldığınız takdirde kuşunuzda bu tip rahatsızlıkların çıkma olasılığı daha fazladır. Kafesinizi ayırdığınız muhabbet kuşunuzun gözüne ılık su ve pamuk ya da kulak temizleme çubuğu yardımı ile düzenli olarak pansuman yapmalı ve çapak ya da iltihapları temizlemelisiniz.

muhabbet-kusu-hastaliklari.jpg

Eğer Muhabbet Kuşunuzun Gözü Kapanırsa…

Hatta bazı durumlarda gözleri kapabiliyor da. Muhabbet kuşu gözü kapandı ise eğer, acil olarak bir veteriner hekime göstermenizde yarar vardır ya da bir eczaneden genel olarak kullanılan ve muhabbet kuşlarının göz rahatsızlıkları için etkili olan kremlerden alabilirsiniz. Ancak deneme yanılma yolunu uygulamaktansa bir bilene danışmanız daha kısa sürede ve etkili çözümü üretecektir.

muhabbet-kusu-hastaliklari.jpg

Ayrıca bilmediğiniz tedavi yöntemlerini uygulamamanız gerekmektedir. Çünkü, kuşunuza yarardan çok zarar verebilirsiniz. En güvenilir yöntem ise ılık su ile pansumana devam ederken, bir veteriner hekim ile görüşerek onun önerdiği tedaviye başlamanız olacaktır. Zaten muhabbet kuşlarının göz rahatsızlıkları için eczanelerde satılan bir çok krem vardır. Ancak hangi kremi, nasıl ve ne kadar kullanacağınız ile ilgili veteriner hekiminizin tavsiyelerine uymanızda yarar vardır. Eğer veteriner hekim çok ücret tutar diye düşünüyorsanız, bu konu ile ilgili gerçekten bilgi sahibi olan ve kişiyi yanıltmayan pet shoplar da vardır. Onlardan da destek alabilirsiniz.

 

 

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. sila dedi ki:

    arkadaslar muabbet kusumu banyodan çıkardıktan sonra bı gozu kapanmıstı ve sonra goz kapağının biraz altında beyaz bısey vardı lutfen cevap yazın acillll kusum gozunu açamıyorrr

  2. sila dedi ki:

    lutfenn acılll

BİR YORUM YAZ