showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarında Güneş Çarpması Ve Önlemleri

Güneş çarpması ve hayvanların aşırı derece de sıcaklıklarının artması genellikle yaz aylarındaki sıcaklıklarda meydana gelebilmektedir. Muhabbet kuşları güneşte kalırsa genellikle vücut ısıları artarak güneş çarpması yaşamaktadırlar. Yaz ayları riskli mevsimler olup dikkat edilmesi gereken aylardandır.

Muhabbet Kuşları Güneş Çarpmasının Nedenleri Nelerdir?

En yaygın neden olarak hayvanların park edilmiş araçta bulunmaları yüzünden güneş çarpması yaşamalarıdır. Önceden güneş çarpması yaşayan canlılar da ileri dönemler de tekrar yaşayabilme oranları yaşamayanlara göre daha yüksektir. Dışarıda kalan hayvan için uygun olmayan barınak yokluğu da bir diğer nedeni olmaktadır. Isıya uyum sağlayamamış kuşlarda da bu durum geçerlidir. Uzun süren felçlikler de kuşlarda güneş çarpması durumuna neden olabilmektedir. Balkonlar da muhabbet kuşları güneşte kalırsa bu durum güneş çarpmasına neden olabilmektedir.

muhabbet-kuslari-guneste-kalirsa.jpg

Muhabbet Kuşlarının Güneş Çarpması Belirtileri

Muhabbet kuşlarına güneş çarptığında muhabbet kuşları vücutlarının dayanıksız oluşu ile baygınlık geçirerek bulundukları kafese veya salmanın dibine düşmektedirler. Hareketsiz kalan kuşların vücut sıcaklıkları da bir hayli yükselmektedir.

kuslarda-gunes-carpmasi.jpg

Güneş Çarpmasına Karşı Önlemler

Muhabbet kuşlarına güneş çarpması sonucu uygulanacak tedavi ise kuşların direkt uygun serin yere yatırılmasıdır. Daha sonra kuşlarınızın baş bölgeleri ve ayak bölgelerine tuvalet ispirtosu sürülerek serinlik kazandırılır. Kan dolaşımının bu yöntemler ile sabit olarak normale dönmesi beklenir. Gagaları arasına bir iki damlayı geçmeyecek şekilde gliserin damlatılarak tedavi yöntemi sonlandırılır. Daha sonra kuşların dinlenmesi ve kendilerine gelmesi beklenir. Muhabbet kuşu güneş çarpması tehlikeli bir vaka olmakta ve uygulanacak yöntemlerin ise biran evvel uygulanması gerekmektedir. Eğer geç kalınan tedaviler de kuşlarınızı kaybedebilir ve ölümlerine neden olabilirsiniz.

Bu gibi durumları yaşamamak için ilk önceliğiniz kuşlarınıza yaşayacakları uygun sıcaklıkta 20-25 derece arası bir alan oluşturmaktadır. Bu ortamlar da uygun yaşayabilecek olan kuşlar için bir tehlike söz konusu değildir. Kuşlarınızı güneş alan balkon veya çevresinden, arabalar ile seyahatlerden uzak tutarak güneşte beklememelerini sağlamalısınız. Unutulan kuşlar pencere kenarlarında bulundukları süre içerisinde güneş çarpması yaşayabilirler. Dikkat ederek kuş sağlığını da önemseyerek kuşları bu bölgelerden uzakta tutmanız gerekmektedir.

muhabbet-kusu-gunes-carpmasi.jpg

 

  • +2
  • -0
  • 2 Derecelendirmeler
2 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ