showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı Ve Tedavisi

 

Muhabbet kuşlarında en sık görülen rahatsızlıkardan birisi mantar hastalığı. Mantar hastalığının bir çok nedeni bulunmakta, ancak bu nedenlerin temelinde yatan neden ise, muhabbet kuşunuzun yaşadığı ortamda yeterince hijyenin sağlanamamasıdır. Muhabbet kuşlarında mantar hastalığı nasıl tedavi edilir diye merak edenler, yazımızın devamını okuyun lütfen.

muhabbet-kusunun-ozellikleri.jpg

Mantar Hastalığının Belirtileri…

Mantar hastalığının her canlıda olan belirtileri ile benzer görüntüleri muhabbet kuşlarında da görülmektedir. Muhabbet kuşları mantar olduğunda; tüylerinde dökülmeler, derisinde et beni şeklinde süngerimsi görüntüler meydana gelir. Bu görüntüler genellikle gagalarında, ayaklarında ve göz çevrelerinde görülmektedir. Fark edildiği anda tedaviye başlanmadığı takdirde kuşunuzun mantar çıkan yerlerinde şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir. Gagalarında şekilde bozukluklar, kırılmalar, ayaklarında şekil bozuklukları vb. belirtiler ortaya çıkmaktadır. Mantar hastalığının geç teşhis edilmesi ve tedaviye geç başlanması gibi durumlarda tüy dökülmeleri ortalama 15 – 20 günü, gaga ve tırnak uzamaları da uzun bir süreyi bulabilmektedir. Bu süreçte muhabbet kuşunuzun gagasını ve tırnaklarını kesmek durumunda kalabilirsiniz. Eğer muhabbet kuşunuzun hastalığına siz tanı koyamadıysanız, bir veteriner ya da pet shoptan yardım alabilirsiniz.

Muhabbet-kusu.jpg

Mantar Hastalığının Tedavi Yöntemleri…

Mantar hastalığı meydana geldiğinde kötü sonuçlanmaması için anında önlem alınmalıdır. Eğer sprey ile tedavi uygulayacaksanız, mantar oluşan bölgeler öncelikli olarak oksijenli su ve kulak pamuğu ile silinip temizlendikten sonra, muhabbet kuşu mantar spreyi yardımı ile mantar tedavisi uygulanır. Mantar tedavisi için birçok krem, sprey veya vazelin ile tedavi yöntemi bulabilirsiniz.

Muhabbet kuşu mantar tedavisi vazelin yardımı ile de iyi sonuçlar vermektedir. Sabah ve akşam oksijenli su yardımı ile temizlenen mantarlı bölgeler, vazelin sürülerek iyileşme sürecine doğru yol almaktadır.

muhabbet-kusu-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler.jpg

Erken dönemlerde teşhis edilen mantar hastalığı 1 – 2 gün içerisinde geçebildiği gibi, genel anlamda tedaviye başlanan mantar hastalıkları 3 – 5 gün arasında iyileşmektedir.

Evcil arkadaşınızın tıpkı bir bebek gibi size muhtaç olduğunu unutmayın, siz ona bakmadığınız sürece, o hasta olacak ve acı çekecektir. Ancak muhabbet kuşunuz ile ne kadar ilgilenirseniz sizi o cik cikleriyle, boncuk gözleriyle şenlendirecek ve tabi ki de size minnettar kalacaktır.

kus.jpg

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ