showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarında Ur

Muhabbet kuşlarında kendiliğinden düşen urlar ile yaşlanma nedeniyle görülen tümörler olabilmektedir. Her iki tür için nedenler ve tedavi yöntemleri farklılık göstermektedir.

Kendiliğinden Düşen ya da Alınabilen Urlar

Muhabbet kuşlarının genelde kanat altlarında ya da sırtlarında görülen bu urlara, birçok muhabbet kuşunda rastlanılabilir. Neden oluştuğu tam olarak bilinmese de bazı ırklarda bu urlar genetiktir. Ayrıca muhabbet kuşlarına verilen bazı yiyeceklerde urlara sebep olabilmektedir. Bu urların tedavi yöntemi oldukça zahmetsizdir ve sonuçlarına bir hafta sonrasında ulaşılabilmektedir. Kulak çöpleri ya da benzer malzemeye sirke ruhu dökerek muhabbet kuşlarında ur olan bölgelere sürmeli ve bunu günde bir kez tekrarlamalısınız. Bir süre sonra urların üstü kızarmaya başlayacak ve alınabilir hale gelecektir. Hatta çoğu zaman alınmasına gerek kalmadan kendiliğinden düşmektedir.

Yaşlılığa Bağlı Tümörler

9 ile 11 yıl arasında yaşayan muhabbet kuşları 7 yaştan sonra yaşlanmaya başlarak çeşitli rahatsızlıklar göstermektedirler. Bunların en yaygını da tümörler yani urlardır. Bu urların nedenleri arasında birçok etmen olabilmektedir. Genetik faktörler başta olmak üzere aşırı kilo ya da sigara dumanı yaşlı muhabbet kuşlarını oldukça etkilemektedir. Ayrıca düşük E vitamini de bu urlara sebep olabilmektedir. Sadece yaşlılarda değil bazı yetişkin kuşlarda da çeşitli nedenlerden dolayı urlar görülebilir ancak nadir rastlanılmaktadır.

Bu urların tedavisi öncesinde yapılarının saptanması gerekmektedir. Bunun için radyolojik ya da klinik gibi çeşitli muayeneler yapılmalı ve kuşlar gözlemlenmelidir. İştahsızlık ya da kapanmayan yaralar muhabbet kuşunda görüldüğünde veteriner hekime danışılmasında fayda vardır. Tedavi yöntemi urun türüne bağlı olarak çeşitli şekillerde yapılabilir. Bunlar ilki iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunu anlamak olmalıdır. İyi huylu urlar ile muhabbet kuşları yaşayabilir ancak destek tedaviler uygulanmalıdır. Diğer urlarda küçük cerrahi yöntemler ya da yakma yöntemi tercih edilebilir. Bu ur tedavisinde tüm tedavi veteriner hekimlere bırakılmalıdır. Eğer henüz veteriner hekime götürülmediyse muhabbet kuşu sahipleri erken teşhis için yaşlı muhabbet kuşlarını elle muayene edebilirler. 3 ayda bir tıpkı kanser teşhisi gibi göğsünü, karın, gaga ya da kanatlarının altı gibi ur oluşuma yakın bölgeleri muayene etmeli ve herhangi ani bir değişiklikte hekime başvurmalıdır. Bu tedavilerden sonra da beslenmelerine çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ