showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarında Yaş

Muhabbet kuşunun yavru olup olmadığını anlamanın yolu, kuşun ırkına, geçirdiği mutasyonlara ve cinsiyetleri de göz önüne alınarak bir kaç yöntemle anlaşılabilir. Kimi kez bu yöntemlerin hepsini kullanarak yaş tahmininde bulunabilir ve kuşun yavru mu, erişkin mi olduğuna karar verirsiniz. Bir muhabbet kuşuna yavru diyebilmek için onun 0- 6 ay arasında olması gerekir. 6 aylıktan büyük muhabbet kuşları genellikle yetişkin sayılır. Bir muhabbet kuşunun yavru olup olmadığını anlayabilmek için bakılması gereken, yaşı ile ilgili ipucu veren bir takım ayrıntılar vardır.

Muhabbet Kuşunun Başındaki Çizgiler

Muhabbet kuşu albino ya da lutino değilse başında siyah baş çizgileri vardır. (Albino ve lutinolar tek renk olduklarından baş çizgileri bulunmaz, bu nedenle bu yöntem bu cins muhabbet kuşlarında kullanılmaz). Yavru muhabbet kuşlarının kafasındaki bu çizgiler bir hayli belirgin olup, ay ilerledikçe bu çizgiler azalır ve yetişkinlikte alınları tek bir renk (yeşil, beyaz veya açık mavi) olur. Yavru kuşların 4-5 aylık olduktan sonra yavaş yavaş alın tüyleri çıkarak ve bu baş çizgilerini kapatmaya başlar. 6-7 ayı geçtikten sonra ise artık yetişkin bir kuştur ve kafası tek renktir. Kuşun başındaki çizgiler belirgin ve yoğunsa bunun yavru bir muhabbet kuşu, yani 6 aylıktan küçük bir muhabbet kuşu olduğu söylenebilir.

Muhabbet Kuşunun Gözündeki Halkalar

Muhabbet kuşlarının yavru olup olmadıklarının anlaşılacağı bir diğer yöntem gözlerine bakmaktır. Yavru muhabbet kuşlarının gözleri simsiyahtır. 6 aydan sonra gözlerinin çevresinde önce koyu gri bir iris oluşur ve ay ilerledikçe bu iris beyazlaşır. 1 yaştan sonra ise artık gözün çevresinde beyaz bir halka olarak görülür. Eğer kuş albino veya lutino cinsi ise bunların gözleri kırmızı olur ve göz halkaları oluşmaz. Doğuştan kırmızı gözlü olan bu cins muhabbet kuşlarının yaşları ilerledikçe gözlerinin rengi açılarak kırmızıdan pembeye döner. Kuşun gözleri simsiyahsa ve halka görünmüyorsa, 6 aylıktan küçük olduğu söylenebilir. Aynı şekilde gözleri kıpkırmızı olan albinolar ve lutinoların da kesin olmamakla birlikte yavru olduğu varsayılabilir.

Muhabbet Kuşunun Gaga Altı Benekleri

Muhabbet kuşu albino veya lutino değilse, gagasının altında sağlı sollu pek çok benek vardır. Yavru muhabbet kuşlarının bu benekleri küçük ve silik; erişkinlerin ise büyük, koyu ve belirgindir. 7 günlükten itibaren yavaş yavaş ortaya çıkan bu benekler de kuşun yavru olup olmadığı hakkında bir fikir verir.

Muhabbet Kuşunun Ceresinin Rengi

Muhabbet kuşlarının ceresinin rengi de çok kesin olmasada o kuşun yavru olup olmadığı hakkında bir bilgi verebilir. 6 aylıktan küçük muhabbet kuşlarının ceresi daha açık renklerde iken (beyaz, açık mavi, krem rengi, pembe veya mor renklerinde olur) erişkin muhabbet kuşlarının cerelerinin renkleri koyulaşarak dişilerde sarı veya sarının tonlarında; erkeklerde ise mavinin koyu tonlarında olur. Ne varki sadece cerenin rengine bakarak kuşun yavru olup olmadığı, uğradıkları mutasyon veya gen özellikleri nedeniyle kesin olarak söylenemez.

Bir muhabbet kuşunun yavru olup olmadığını anlamak için yukarıda belirtilen ipuçları ve ayrıntıların yanısıra, kuşların ayaklarına da bakılabileceği konusunda tartışmalar vardır. Buna göre ayakları temiz ve açık pembe olanlar yavru; ayakları pullu, kuru ve koyu renkli olanlar ise erişkin muhabbet kuşudur. Ne var ki, bazı muhabbet kuşu yavrularının ayaklarında pullanma ve kararma görülebildiğinden, bu yöntem kuşun yavru olduğunu anlamanın kesin bir yolu değildir.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ