showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarını Ayırma Yöntemleri

Muhabbet kuşu üreticileri ya da hobi olarak muhabbet kuşu besleyenlerin genellikle tercihleri kuşları eş olarak beslemektir. Küçük yaşlarda eş tutmayan muhabbet kuşlarının ilerleyen dönemlerde eş tutmaları gittikçe zorlaşmaktadır. Bu nedenle gerek üretim amaçlı olsun, gerekse hobi amaçlı olsun muhabbet kuşlarının eş tutmaları kuşların daha sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşlarını Neden Ayırmak Gerekir?

Eş tutan muhabbet kuşlarından dişi olan muhabbet kuşu yavruladıktan belirli bir süre sonra yavrularını dövmeye başlar. Bu durumda, dişi olan muhabbet kuşunu kafesten ayırmak en doğal yöntemdir.

Bir diğer ayırma nedeni ise, eş olarak aynı kafese koyduğunuz kuşların birbirini beğenmemesi durumudur. Ki bu durum genelde, erkek muhabbet kuşu tarafından yapılır. Çünkü dişi muhabbet kuşları çok nadir eş beğenmemezlik yapar.

Muhabbet Kuşlarını Ayırma Yöntemleri

Muhabbet kuşlarını ayırma yöntemlerinde en çok tercih edilen yöntem dişiyi kafesten ayırmaktır. Yavrularını döven dişi kuşu kafesten ayırınca, baba yavrularını beslemeye devam edecektir. Ta ki yavrular yemlerini kendileri öğütünceye kadar. Erkek kuşların eş beğenmeme durumunda da yine dişi kuş kafesten uzaklaştırılır ve erkek kuşun görebileceği şekilde yan tarafında bir başka kafese konulur. Birbirlerine karşı kızışan çift, yaklaşık iki hafta sonra bir araya getirilir. Bu yöntem aynı zamanda muhabbet kuşu kızıştırma yöntemleri arasında uygulananlardan biridir.

Kuşları birbirinden ayırma yöntemlerinden biri de salma yöntemidir. Bu yöntem genelde eş beğenmeme durumunda yapılır. Yukarıda belirttiğimiz gibi kafesi ayırmak, genelde hobi olarak kuş besleyenlerin yaptığı uygulamalar olurken, salma yöntemi genelde kuş üreticilerinin yaptığı uygulamadır. Salma yönteminde ortamda birçok kuş olduğu için, eş tutmayan kuşlar farklı bir kuşu eş tutabilecektir. Muhabbet kuşu ayırarak çiftleştirme yöntemi de tam olarak budur.

Ayrılan Muhabbet Kuşları

Muhabbet kuşu eşinden ayrılırsa ne olur diye merak edenler için açıklayalım. Eğer sürekli kavga eden ve birbiri ile eş tutmayan kuşlar ise belirli bir süre ayrılığın ardından kızışacaklardır. Yan yana getirdiğinizde ise çiftleşip belki de normale döneceklerdir.

Ama zaten eş olan kuşları zorunlu olarak ayırırsanız, yani kuşlardan biri hastalanırsa ya da ölürse o zaman kalan kuş ciddi anlamda etkilenir ve belki de ölüme kadar giden bir etki ile bu durum sonuçlanabilir.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ