showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarını Hangi Renge Göre Seçmelisiniz?

Muhabbet kuşları papağan familyasına dahil olan ve çok çeşitli renkleri bulunan bir kuş türüdür. Büyüklükleri neredeyse serçeye yakındır ve bazıları daha büyük görünüme sahip olabilmektedir. Muhabbet kuşlarının ana vatanı Avusturalya'dır. Muhabbet kuşu renkleri ve özellikleri ile incelenmektedir. Çok çeşitli renklere sahip olmakla birlikte çoğu kez evcil hayvan olarak bilinmektedir. En güzel muhabbet kuşu rengi ortam koşullarına, kalıtsal özelliklere göre farklılık göstermektedir. Cinsel bir özellik olarak tüyleri florasan özelliktedir.

Muhabbet kuşlarının sosyal özelliği ile insanlara karşı bir yakınlık gösterdikleri görülmektedir. Genellikle sürü halinde yaşarlar. Ortalama yaşam süreleri 20 yılı bulmaktadır. Doğal ortamda bulunan hemen hemen her türlü besini tüketmektedir. Yemlerle de beslenebilmektedir. Özellikle vitamin değeri yüksek doğal besinlerle beslenen bu kuşların tüylerinin rengi daha canlıdır. Yavru muhabbet kuşlarının renkleri, çiftleşen kuşların renklerine göre farklılık gösterir.

muhabbet-kusu-renk-secenekleri.jpg

Muhabbet Kuşlarının Renk Yelpazesi

Temelde 2 ana renge sahiptirler. Muhabbet kuşu renkleri ve özellikleri: beyaz renge bağlı olarak mavi, gri ve beyaz; sarı renge bağlı olarak sarı ve yeşildir. 32 farklı renk çeşidine sahiptir. Ana renk kalıtsal özellikleri ve mutasyona bağlı sebebiyle renk çeşitliliği 32 sayısına ulaşmıştır. Yavru muhabbet kuşlarının renkleri çiftleşen farklı muhabbet kuşları nedeniyle çeşitlenmektedir. Renk çeşitliliği renk geni ile ilişkilidir. Baskın renk geni yeşil, çekinik renk geni mavidir. Alpinizm ise renk genindeki bir hatadan kaynaklıdır ve renksizlik oluşur. En güzel muhabbet kuşu rengi bu çeşitlilik ile renklenmektedir. Muhabbet kuşu renkleri ve özellikleri ise şu şekildedir:

Açık Yeşil Muhabbet Kuşu

yesil-renkli-muhabbet-kuslari.jpg

Doğal formdaki rengi yeşildir. Akdarı ve sade kanarya yemi ile beslenirler. Yeşil elma ile de beslendikleri görülmektedir. Sosyal bir kuş türüdür. Gruplar halinde yaşarlar ve kavga etmeyi pek sevmezler. Tünek olarak taze dalları tercih ederler.

1 yaşında çiftleşme olgunluğa ulaşırlar ve kafeste üretilirler.

Koyu renge sahip muhabbet kuşlarının Fransa'da ortaya çıkmasıyla birlikte daha koyu renge sahip muhabbet kuşlarının üretilebileceği sonucuna ulaşıldı.

Gri Muhabbet Kuşu

2 formu bulunmaktadır. Avustralya'daki baskın form ve İngiltere'deki nesli tükenmiş olan zayıf mutasyona sahip çekinik formdur.

Alıştığı iklime karşı dayanıklı hale gelir. Sıcak ortamda ekstradan bir ısıtmaya ihtiyaç duymazlar. Lakin soğuk havalarda üretebilmek için ısıtma ihtiyacı gerekebilir.

Açık yeşil ile melezleştiğinde yavrular gri yeşil olur.

Lutino Muhabbet Kuşu

lutino-irkli-muhabbet-kuslari.jpg

İklime karşı dayanıklıdır. Dişiler genellikle yalnız kuluçka yapar. Koyu gözlü sarı mutasyon köyü göz rengi ile fark edilir. Diğer özellikleri aynıdır.

Mor Muhabbet Kuşu

Maske şeklinde benekleri vardır. Tepelikli gibi mutasyonlarla eşleştirilir. Yavru muhabbet kuşlarının renkleri mutasyonları ile sarı yüzün tüm mavi gövde ile kombinasyonudur. Diğer özellikleri ortaktır. En güzel muhabbet kuşu rengine sahip olabilmektedir.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ