showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarının Beden Dili

Kuşlar, sevgiyi yansıtmaları dolayısıyla, insana en çok huzur veren canlılar arasında sayılabilir. Muhabbet kuşlarının tüm kuşlar arasındaki yeri ise çok daha farklı olarak algılanabilir; nitekim, insanlarla yakın iletişim içinde olabilen yapılara sahiptirler. Evde muhabbet kuşu varsa adeta ailenin parçası gibi hissedilir; öğretilen kelimeleri dile getirirler, omzunuza konarlar, hep sevgi dolu olduklarını çevrelerine hissettirirler. Bu çerçevede, muhabbet kuşlarının “beden dili”ni iyi çözümlemek, “empati kurabilmek” ve onlarla ilişkileri geliştirebilmek için temel konudur.

Çevremizde muhabbet kuşu olduğunda “muhabbet kuşu kafasını sallıyor” cümlesi aklımızdan geçebilir, çünkü, konu ilgimizi çekebilir. Başı aşağı yukarı sallayan muhabbet kuşlarının ilgi beklediği düşünülebilir. Müzik duyduklarında adeta müziğe eşlik edercesine de başlarını aşağı yukarı hareket ettirerek, “tempo tuttukları” gözlemlenebilir.

muhabbet-kuslarinda-beden-dili.png

Muhabbet Kuşu Neden Ağzını Oynatır?

Muhabbet kuşunun ötüşü, konuşması mutlu olduğunun işareti olarak değerlendirilebilir. Konuşma pratiği yaparken de kuş ağzını oynatabilir. Yüksek tonda ötüşün dikkat çekmeye yönelik olduğu düşünülebilir.

muhabbet-kusu-beden-dili-ne-soyler.jpg

Muhabbet Kuşu Neden Kanatlarını Açar?

Muhabbet kuşlarının kanatlarını açması her zaman uçmaya hazırlandığı anlamına gelmeyebilir. Muhabbet kuşunun kanat çırpması mutluluğunun göstergesi olabilir. Gerinmek ya da serinlemek için de kanatlarını açtıkları sonucuna varılabilir.

Kanat dönmesi” ise farklı anlamlara gelebilmektedir. Bu durum, muhabbet kuşunun sinirlenmesi ile ilgili olarak görülebilir. Aç olduğu ve yem istediği zamanlarda da bu durumla karşılaşılabilir. “Kanat düşmesi” ise kanatları açıp kapamayı öğrenirken gerçekleşebilir. İleri yaştakilerde “kanat düşmesi”nin hastalık belirtisi olabileceği düşünülebilir. Çok hızlı kanat çırpmaları korktuklarının belirtisi olabilir.

muhabbet-kusu-beden-dili.jpg

Bu anlamda, insanlar gibi muhabbet kuşlarının da durum değişikliklerini takip etmek ve bu durum değişikliklerinin ne anlama gelebileceğini düşünmek temel önemdedir. En ufak bir hareket, dikkate titizlikle alınması gereken bir durumun habercisi olabilir; kolay tedbirlerle giderilebilecek bir problemle karşı karşıya bulunulabilir. Herşeyden önemli olanın, bakımlarına dikkat etmenin yanı sıra, onlarla özellikle konuşarak sevgi ile iletişimi sağlamak olduğu her zaman hatırlanmalıdır. Muhabbet kuşlarıyla irtibatı olan her insan onların sevgi dolu yapısını mutlaka farkeder. Nazik, şefkatli ve merhametli şekilde bu özel kuşlarla ilgilenmeliyiz; hayatlarımıza sonsuz katkıları vardır.

 

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ