showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarının İçme Suyu Nasıl Olmalıdır?

 

Muhabbet kuşlarınızın içme suları dikkat edilmesi gereken hem hijyen hem de beslenme kurallarından birisidir. Muhabbet kuşlarınızın içme suları hem taze olmalı hem de içerisine besin takviyesi niteliğinde vitaminler eklendiği için ek besin niteliği taşımalıdır.

muhabbet-kusu.jpg

Yaz mevsiminde bizler bile bunalıyoruz, ki bizlerin dilediğimiz zaman soğuk bişeyler içme ya da duş alma şansımız olmasına rağmen. Yaz aylarında muhabbet kuşlarının suluklarının günlük olarak fırçalanıp, suluklarındaki suyun günlük olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer suluklarını günlük olarak fırçalamazsanız, kuşunuz yediği yemler yağlı olduğu için suluğun iç kısmı yağlanacaktır. Kış aylarında ise gün aşırı yıkayıp, suyunu değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Sadece Su Değil, Aynı Zamanda Vitamin Deposu…

Muhabbet kuşu vitamin nasıl verilir diye merak edenler için, muhabbet kuşunuzun suyuna karıştıracağınız vitamin damlası sayesinde, vitamin eksikliğini gidermiş olacağınızı belirtelim. Vitamin damlaları olarak birçok çeşit bulunmakla beraber hangi çeşidi seçeceğinize, vitaminin içeriğine bakarak karar verebilirsiniz. Muhabbet kuşu vitamini kaç damla damlatılacak derseniz, karar verdiğiniz damlanın kutusunda yazan miktar kadar suyuna damlatmanız yeterli olacaktır. Ayrıca günlük olarak vitamin vermenize gerek yoktur. Çünkü, kuşunuz kendisine yetecek kadar vitamini alacak, gerisinin faydası olmayacaktır.

Muhabbet-Kuslari-icin-Suluk.jpg

Evde Vitamin Takviyeleri Hazırlayın…

Dİlerseniz muhabbet kuşuna evde vitamin takviyeleri de yapabilirsiniz. Birkaç örnekle belirtecek olursak, muhabbet kuşunuzun suyuna damlatacağınız birkaç damla limon suyu kuşunuzun özellikle de kış aylarında C vitamini ihtiyacını karşılamasına yardımcıdır. Ayrıca, kuşunuzun suyuna damlatacağınız pekmez veya bal ile de vücut direncine katkı sağlayabilirsiniz. En sık haftada bir defa olmak şartı ile suyuna elma sirkesi de damlatabilir, böylelikle kuşunuzun iç parazitlerinin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

elma-sirkesi.jpg

Ayrıca elma sirkesi, özellikle de kafesinde çıkmayan ve vücudu yağlanan kuşlar için yağlanmayı önleyici etki yapacaktır. Ishal olan kuşunuzun suyuna da çay damlatabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz yöntemler, sadece takviyedir. Ana besin gibi düşünülmemelidir. Ayrıca özellikle belirtelim ki, yukarıda belirttiğimiz takviyeler en fazla iki damla olacaktır. Daha fazla damlatmanız halinde farklı sorunlar meydana gelebilir. Bilmemiz gereken her şeyin fazlasının zarar olduğudur. Unutmamalıyız ki evcil hayvanınıza gösterdiğiniz özen aslında doğaya olan sevginizdir.

 

 

 

 

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ