showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarının Kabarması Ne Anlama Gelir?

Muhabbet kuşlarının tüylerini kabartması pek alışıldık bir durum değildir. Kuşların tüylerini kabartmasının hem olumlu hem de olumsuz sebepleri olabilir. Genelde veteriner ya da pet shoplara gelen bir sorudur, "Muhabbet kuşu neden tüylerini kabartır?" sorusu. Önce olumlu olan sebebinden bahsedelim; muhabbet kuşları özellikle çiftleşme dönemlerinde birbirlerine kur yapmak için tüylerini kabartırlar. Bu onların neşeli olduğunu gösteren bir durumdur.

muhabbet-kusu-neden-kabarir.jpg

Muhabbet Kuşunuzun Tüylerini Kabartmasına Neden Olan Olumsuz Durumlar?

Gelelim, "Muhabbet kuşları neden kabarık durur?" sorusunun olumsuz olan sebeplerine. Muhabbet kuşlarının tüylerini kabartmasının olumsuz sebebi aslında bir tane değildir, birçok sebebi vardır. Ancak, öncelikli olarak yapmanız gereken şey muhabbet kuşunuzun iştahını ve dışkısını kontrol etmektir. Muhabbet kuşunuzun iştahı yoksa aynı zamanda ishal de olmuşsa muhabbet kuşunuz soğuk algınlığından dolayı tüylerini kabartarak vücut ısısını dengeliyor demektir. Bu durumda zaman kaybetmeden bir veterinere giderek soğuk algınlığı için size önereceği ilacı kullandırmanız gerekmektedir. Muhabbet kuşları hassas ve dayanıksız oldukları için geç kalmanız halinde kuşunuzu kaybetme olasılığınız çok yüksektir.

muhabbet-kusu-nicin-kabarir.jpg

Eğer muhabbet kuşunuz ishal değilse üşüyor olabilme ihtimali çok yüksektir. Bu durumda da vücut ısısını dengelemeye çalışan kuşunuz tüylerini kabartacaktır. Ortam sıcaklığını ayarlayarak kuşunuzun ısınmasını sağlamalısınız, eğer hala aynı durumdaysa veterinere götürmeniz gerekmektedir.

Vitamin eksikliği olması durumunda da muhabbet kuşunuzda halsizlik olabildiği gibi aynı zamanda muhabbet kuşunuz tüylerini kabartır. Bu durumu anlayabilmek için meyve vererek vitamin eksikliğini giderebilirsiniz. Eğer meyve yediğinde hareketleniyorsa tüylerini kabartma nedeni vitamin eksikliğidir.

muhabbet-kuslari-tuylerini-neden-kabartir.jpg

"Muhabbet kuşu kendini neden kabartır?" sorusuna verilecek cevaplardan bir diğeri de muhabbet kuşunuzun bitlenmiş olmasıdır. Muhabbet kuşunuz bitlendiğinde de tüylerini kabartır. Bitlenmenin diğer belirtileri ise muhabbet kuşunuzun kaşınması ve sürekli olarak silkelenme hareketi yapmasıdır. Özellikle de aynı ortamda yaşayan kuşlarda yaşanan bir problem olan bitlenme, pet shoptan aldığınız kuşlarda, sık rastlanır bir durumdur. Bu durum ile karşılaşmanız halinde ise bir veterinere giderek bitlenme için gerekli olan ilacı alıp tedaviye başlamanız gerekmektedir.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ