showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarının Ölüm Belirtileri ve Nedenleri

En çok tercih edilen kuşlardan biri olan muhabbet kuşları ne kadar bakımı kolay ve sevecen ve oyuncu olsalar da bir o kadar da kırılgan bir yapıya sahiptirler. Bu kırılganlık hem psikolojik açıdan hem de fiziksel açıdan mevcuttur ki bu ikisinin birbiriyle bağlantılı olduğunu, birbirlerine etki ettiğini unutmamak gerekir.

Ölüm Belirtileri

Tabii hastalık belirtileri, kırılgan bir yapıları olan muhabbet kuşlarının aynı zamanda ölüm belirtileri olmaktadır. Muhabbet kuşlarının öleceği nerden anlaşılır?” diye soracak olursanız buna birkaç belirtiyi sayabiliriz. Yalnız muhabbet kuşları değil hemen hemen bütün kuşlar hasta olduklarında tüylerini kabartırlar. Bunun dışında muhabbet kuşları halsiz davranışlar sergilerler ve tüneyin üstünde değil altında otururlar. Tüm bunların yanında en çok önem arz eden belirti ise yem yememeleridir. Bu tip belirtileri gördüğünüzde en yakın veterinerden yardım alabilirsiniz.

muhabbet-kuslarinin-olecegi-nereden-anlasilir.jpg

En Sık Rastlanılan Ölüm Sebepleri

Muhabbet kuşlarının ölüm sebeplerin en başında gelen hastalıklardan biri, kabızlık problemidir. Az su içen kuşlardan görülen bu soruna karşın, kafese birden fazla suluk koyabilir ya da elma gibi sulu yiyeceklerden verebilirsiniz. Kabızlık dışında solunum ve sindirim problemleri de bir diğer ölüm sebepleridir. Solunum ve sindirim problemi daha çok muhabbet kuşunun cereyanda bırakılmasından doğan sorunlardır. Eğer kuşunuzun dışkısında kan veya parazit gibi şeyler görürseniz en yakın veterinere başvurmanız gerekir. Kabızlık, solunum ve ya sindirim problemlerini fark etmeniz konusunda şu söylenebilir; muhabbet kuşları ölürken tüylerini kabartıyor olacağından dolayı bu belirti daha dikkat çekici olacaktır, dolayısıyla kuşunuzu gözlemlerken, halsiz bir halde tüylerin kabartıp kabartmadığına dikkat ediniz.

muhabbet-kuslari-olurken.jpg

Muhabbet Kuşunu Uzun Yaşatmanın Sırları

Muhabbet kuşunuzun uzun yaşamasını istiyorsanız veya “muhabbet kuşunun ölmemesi için neler yapılır?” diye soruyorsanız, size birkaç öneride bulunabiliriz. Uzun bir kuş ömrü için en başta kaliteli bir yem, sık sık tazelenen su ve temizlik ihtiyacı karşılanmalıdır. Kaliteli yem kullanırken de sürekli aynı yem ile değil farklı farklı içerikleri olan yemleri de kullanmanız gerekir. Yem yanında vitamin takviyelerine de başvurabilirsiniz. Bunun dışında kafesin evin içinde konulacağı konum da önem arz etmektedir. Doğrudan güneş ışığı alan veya hiç güneş görmeyen bir yer olmamalı, ferah bir yer olmalıdır. Sürekli kafeste kalması da kuşunuza hem fiziksel hem psikolojik anlamda zarar verecek dolayısıyla ömrünü kısaltacaktır. Muhabbet kuşunuzun uzun yaşamasını istiyorsanız onun fizyolojisini düşündüğünüz gibi psikolojisini de düşünmelisiniz. Bu konuda neler yapabilirim diye düşünecek olursanız, en başta onu uzun süre yalnız bırakmamak gerektiğini bilmelisiniz. Tabii en güzel yol yanına bir muhabbet kuşu daha almak olacaktır fakat buna imkanınız yoksa en azından evde kimse yokken bir radyo programı açık bırakılabilir ki evde hiç yoktan ses duyması onu mutlu edecektir.

muhabbet-kusunun-olmemesi-icin-neler-yapilir.jpg

  • +2
  • -0
  • 2 Derecelendirmeler
2 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ