showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarının Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşları renkli yapılarıyla bize kendisi hakkında ipuçları verir. Fakat tüy yapısı ve renkleri yaşları hakkında kesin ve doğru bilgiyi vermez. Yaşını öğrenmek için başka yöntemler gereklidir. Muhabbet kuşları yumurtalarından çıktıktan bir hafta sonra renkli tüylere sahip olmaya başlar ve yaşları ilerledikçe tüy renkleri koyulaşmaya başlar. Fakat bu net yaşını bize göstermez. Yaşını tam olarak öğrenmek için yüz yapısını incelemek gerekmektedir. Boyun kısmında ve kafa kısmında siyah çizgiler bulunur. Muhabbet kuşları 3 aylık olduğu zaman bu çizgiler yüz kısmını kapsar. 4.aya doğru giderken çizgiler yok olmaya başlar ve yeşil kuşlarda kafa bölgesi sarı mavi kuşlarda ise beyaz olur. Fakat istisna durumlar olabilir ve muhabbet kuşunun yaşı net anlaşılamayabilir. Yaşlanan muhabbet kuşlarının iris halkası büyük olur siyah halkaları büyük ve yüzünde çizgi bulunmaz.

Muhabbet Kuşlarının Ömrü

Muhabbet kuşları insan kadar çok yaşamaz. İyi bakılan ve kaçmayan muhabbet kuşları ortalama 8-10 yıl yaşamaktadır. 15 yıla kadar yaşayan muhabbet kuşları da vardır. Yani muhabbet kuşu ömrü ne kadar iyi bakılırsa o kadar uzun olur. Muhabbet kuşu insana oranla çok az yaşamaktadır kuşların insan yaşı değişiklik gösterir. Muhabbet kuşlarının 1 yılı insanın 6 yılına denk gelmektedir. Ömürleri bu yüzden kısadır. En uzun yaşayan muhabbet kuşu 17 yaşını geçmiştir.

Muhabbet Kuşlarının Eğitimi

Muhabbet kuşları insanların söyledikleri kelimeleri taklit etmesiyle bilinir. Hatta sadece kelimeler değil birçok sesi de taklit edebilmektedir. Bunların yanı sıra takla atma ve birçok ilginç numara yapmakta da beceriklilerdir. Muhabbet kuşları eğitimi tek başlarına olduğunda daha başarılı şekilde gerçekleştirilmektedir. Muhabbet kuşunu eğitmek için onu kendinize yaşadığı yere alıştırmanız gerekmektedir. Size ve eve alıştığında rahatça istediklerinizi öğretebilirsiniz. Eve alışması ve sizin sesinizi taklit etmesi hemen olmayacaktır 4 aylık muhabbet kuşu nasıl eğitilir muhabbet kuşu besleyenler için merak edilen konulardan biri oldu. Muhabbet kuşu gelir gelmez eğitilmez bir süre yaşadığı ortama seslere alışması gerekmektedir. Bu yüzden birkaç aylık olan muhabbet kuşları eğitime daha hazır halde olmaktadır.

Muhabbet kuşunuz size ve ortama alıştıysa devamlı tekrar ettiğiniz sözcükleri söylemeye başlayacaktır. Ne öğretmek istiyorsanız ona bunu sık sık söylemeniz gerekmektedir. Zamanla birçok kelime öğrenebilmektedir. Muhabbet kuşları ortalama 100-200 kelime öğrenebilmektedir.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ