showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Ağırlığı

Muhabbet kuşları oldukça sevimli küçük canlılardır. Bu muhteşem varlıkları hemen hemen herkes evlerinde bakmak istemiştir ya da bakmıştır. Ama muhabbet kuşu beslemek kolay bir iş değildir. Çünkü bu muhteşem varlıklar narin canlılardır. Bakımı, beslenmesi, hastalıkları, yetişme ortamı vs. bunlar hakkında detaylı bilgiye sahip olmadan muhabbet kuşu yetiştirmek çokta kolay olmayacaktır. Muhabbet kuşları stresli ortamlarda kaldıklarında belirli hastalıklara yakalanma riskleri oldukça yüksektir. Onun için bu canlıların yaşam ortamları olabildiğince sakin, stressiz ve onları strese sokacak herhangi bir durumun olmaması gerekir.

Muhabbet kuşu beslenme yöntemlerine de dikkat etmek gerekir. Bilinçsiz beslenme ve az hareketsiz kuşlarda aşırı yağlanmaya gidecek ve yağlanmaya tekabül eden hastalıklara yakalanma şansı artacaktır. Muhabbet kuşu edinmeden önce muhabbet kuşlarının neler yemeleri gerektiğini araştırıp bu çerçevede beslersek onlar için sağlıklı bir ortam sunmuş oluruz. Çünkü muhabbet kuşları da çeşitli yemler, vitaminler, kalsiyumlar, sebzeler ve meyveler tüketebilir; fakat bunları ne kadar zamanda ne kadar miktarlar dahilinde vermek önemlidir.

Muhabbet kuşlarının ağırlıkları yetiştiği ortam ve şartlara göre değişiklik göstermektedir. Evlerde beslenen bir muhabbet kuşunun ağırlığı ortalama 55 gramdır. Tabi muhabbet kuşunuzu dengesiz bir beslenme planıyla beslerseniz bu ağırlık artabilir de azalabilir de. Doğal ortamlarda yetişen bir kuşun ağırlığı ise en iyi şartlarda 35 gramdır. Yani bir muhabbet kuşu 35 gram olduğunda rahat rahat yaşayabilir. Ama bizler ne kadar kilolu olursa o kadar iyi düşüncesiyle düzensiz bir beslenmeyle muhabbet kuşlarını aşırı yağlı bir canlı haline getiriyoruz.

Birçok değişik ırka ait muhabbet kuşları vardır. Bunlardan biri olan show muhabbet kuşlarının ağırlığı ise 85 gramdan 110 grama kadar değişir. Bu muhabbet kuşlarının bu ağırlığı normaldir; çünkü bu muhabbet kuşlarının boyları oldukça uzundur. Veterinere gelen bir şov muhabbet kuşunun ağırlığı 185 gram olarak ölçülmüştür ve bu ağırlık normal muhabbet kuşlarının ağırlığından 5 kat daha fazladır. İşte bu ağırlık oldukça riskli bir ağırlıktır. Alınan kilonun yüzde kaçı yağ olduğunu bilmeden muhabbet kuşlarını beslemek sonuçları iyi olmayan durumlarla karşılaşmamıza sebep olacaktır.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ