showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu B Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Evde beslediğiniz muhabbet kuşunuza her ne kadar zengin içerikli yemler verirseniz verin, hep vitamin eksikliği olacaktır. Bunun için suyuna düzenli vitamin damlaları verilerek vitamin eksikliği giderilmeye çalışılır. Ancak bu yeterli değildir. Bunun yanında sebze ve meyveler de düzenli olarak verilerek kuşun vitamin eksiklikleri tamamlanmaya çalışılır. Ancak ne kadar takviye besin verilirse verilsin, muhabbet kuşu B vitamini takviyesi de ayrıca verilmelidir.

B Vitamini Eksikliğinde Neler Olmaktadır?

Muhabbet kuşu için B vitamini gıdalardan tamamlanamamaktadır, ancak eksikliği kuşunuza ciddi zararlar verebileceği için takviyesi muhakkak yapılmalıdır. Aksi durumda muhabbet kuşunuzun bacakları B vitamini eksikliğinden dolayı felç bile olabilmektedir. Bu durumda ise, muhabbet kuşunuzun hareketsiz bir yaşantısı olmakta, diğer rahatsızlıklar da bundan sonra baş göstermeye başlamaktadır. Kuşunuz tüneğinde bile duramamakta, ancak kafesin altında durabilmektedir.

  • B1 vitamini eksikliğinde kuşunuzun karın bölgesinde tümör oluşumuna kadar giden rahatsızlıklar
  • B2 vitaminin eksikliğinde ishal, halsizlik, eklem bozuklukları, büyüme geriliği gibi rahatsızlıklar
  • B3 vitamini eksikliğinde tüylerde zayıflama, pullu cilt iltihaplanması, felce varan rahatsızlıklar
  • B6 vitamini eksikliğinde hareket ve kas kaybı meydana gelir.

B Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Muhabbet kuşu için B vitamini eksikliği hayati önem taşımaktadır. Meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan B vitamini için kuşunuza bol miktarda ıspanak, muz, çilek, armut, mandalina, mısır, lahana gibi gıdalar verilmelidir. Ancak kuşunuz yeme tercihlerinden dolayı B vitamini içeren gıdalardan tüketmezse ya da tüketmesine rağmen eksiklik olursa veteriner ya da güvenilir bir pet shoptan destek alabilirsiniz. Size verilecek olan B vitamini damlasını düzenli olarak kullanmanız halinde kuşunuzun B vitamini eksikliği giderilecektir. Ancak, giderilemeyecek ölçüde B vitamini eksikliği var ise kuşunuza B vitamini enjekte edilerek eksiklik giderilecektir. Bu yöntem de tercih edilen yöntemlerden biridir.

Ancak, B vitamini büyüme, kas sistemi gibi rahatsızlıklar meydana getirdiğinden dolayı B vitamini eksikliğinde mutlaka bir yardım alarak hareket etmeniz gerekmektedir.

Eğer kuşunuzda; kas sistemi bozuklukları, uçamama, sabit duramama, tüy çıkarırken bozukluk, iştahsızlık, kramp gibi belirtiler varsa hemen B vitamini takviyesine başlamanız gerekmektedir.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ