showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet Kuşu

 1. Yeni Muhabbet Kuşu Aldım Kafesine Ne Kadar Sürede Alışır ?

Aldığınız yeni muhabbet kuşunuzun kafesine alışma süresi yaklaşık 1 hafta sürer. Bu süre kuşunuzla ilgilenme durumunuza göre değişiklik gösterebilir. Onunla konuşur ve korkutmazsanız daha kısa bir süre tam tersi durumunda daha az bir süre zaman alacaktır.

 1. Muhabbet Kuşumu Nasıl Beslemeliyim ?

Kullandığınız yemin kalitesinden emin olmanız gerekmektedir. Su kabındaki suyunun bayatlamamış olmasına dikkat etmelisiniz. Tercih üzerine evde kendiniz karışım yaparak kuşunuza yemek hazırlayabilirsiniz.

 1. Muhabbet Kuşumun Kafesi Ne Kadar Büyüklükte olmalı ?

Muhabbet kuşunuzun kafesi ne kadar büyük olursa kuşunuz için bu o kadar iyidir. Yaşam alanının büyüklüğü kuşunuzun sağlıklı ve mutlu yaşaması için avantajdır.

 1. Kafesimi Süslerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Muhabbet kuşunuzun kafesine koyacağınız aparatların değişik kalınlıklarda ve boyutlarda olmasına renklerinin çeşitlerine ve dokularına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kafese koyduğunuz aparatların değiştirme sıklığına önem göstermelisiniz. Kuşunuzun sıkılmaması için ne kadar sık değiştirirseniz o kadar iyidir.

 1. Muhabbet Kuşumun Kafesini Ne Kadar Sıklıkla Temizlemeliyim ?

Muhabbet kuşunuzun kafesini haftada bir kez temizlemelisiniz.

 1. Muhabbet Kuşuma Nasıl Banyo Yaptırmalıyım ?

Öncelikle bir muhabbet kuşu banyoluğu almazız gerekmektedir. Banyodaki suyun sıcaklığının ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca suyun boyu muhabbet kuşunuzun boyunu geçmemelidir. Suyun içine kuşun dikkatini çekecek şeyler koyabilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak muhabbet kuşunuzu musluğun altında da yıkayabilirsiniz. Musluk suyunun sıcaklığını iyi ayarlamanız gerekmektedir.

kus.jpg

 1. Muhabbet Kuşu Bakımı Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır ?

Muhabbet kuşlarının tırnakları keratin içerikli olduğu için kesiminde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat tırnaklarını keserken canını acıtmamaya ve kan damarlarına zarar vermemeye dikkat etmek gerekmektedir. Muhabbet kuşunun tırnaklarındaki kan damarlarını görebilmek için tırnaklarını ışığa tutmak yeterlidir.

 1. Muhabbet Kuşu Bakımı ve Hastalıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir ?

Muhabbet kuşunun hasta olduğunun bir belirtisi olarak kuşunuzun kaşınması dikkatinizi çekebilir. Muhabbet kuşu sanki bitlenmiş gibi kaşınır. Tüylerinde dökülme olabilir, kızarıklıklar olabilir. Ayrıca sindirim sistemi bozukluğu, dolaşım sistemi bozukluğu yaşaması da ihtimaller arasındadır. Tedavi yöntemi olarak içme sularına vitamin konabilir ağızlarından damla verilebilir.

kus-tirnak-bakimi.jpg

 1. Muhabbet Kuşu Bakımı ve Üretimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Uygun bir kafeste çift olarak tutulan muhabbet kuşlarının 2 adet üreme yuvaları olmalıdır. Kuşların anlaşmaları için 2 hafta süre tanınmalıdır. Kuluçkaya yatarlar ve 9 aylık süre sonunda olgunlaşırlar. Muhabbet kuşları 5 yıl süreyle yavrulayabilirler.

 

 

 • +0
 • -0
 • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ