showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Bilezik Takma Nasıl Yapılır?

Türkiye’de kanarya ve kafes kuşları ile alakalı olan federasyon; kuş üreticileri için kuşlara bilezik takma zorunluluğu getirmiştir. Bu federasyona veya bir derneğe bağlı olan kuş üreticileri, muhabbet kuşlarını yarışmaya göndermek istediklerinde bu bilezikte yer alan numaralarla göndermektedirler. Tıpkı kimlik görevi gören bu bilezikleri; muhabbet kuşlarına 10. Güne kadar takmak gerekmektedir. Ancak yavru muhabbet kuşlarında zayıflık söz konusu ise günler uzayabilmektedir.

Bilezik Üzerinde Ne Yazıyor?

Bilezik üzerinde kimlik bilgilerine benzeyen bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler arasında muhabbet kuşunun hangi yıl üretildiği, üreticinin dernek kodu ve numarası yer almaktadır. Bu bilgilere kısaltmalarla yer verilmektedir. Ayrıca her yıl için bilezik rengi farklı renkte olmaktadır.

Her Bilezik Her Türe Uygun mudur?

Muhabbet kuşunuza bilezik takmayı düşünüyorsanız bu bilezikleri temin ederken türüne ve ebatlarına göre değişiklik gösterdiğini unutmamalısınız. Jumbo, Çekoslavak ya da başka türler için farklı bilezik türleri bulunmaktadır ve hepsinin ebatları türe göre farklılık göstermektedir. Ayrıca petshoplardan ya da internetten bu bileziklere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Üretici derneklerine kayıt olarakta bu bilezikleri buralardan temin edebilirsiniz.

Bilezik Nasıl Takılır?

Bilezik öncelikle sağ ayağa takılmalıdır. Kuşunuzu kendi yüzüne dönük halde tutmalı ve ayağını avucunuza almalısınız. Ardından ön üç ayağını bilezikten geçirip sonra üç parmak geçirilmelidir. Bu aşamada kuş korkar ya da canı yanarsa krem ile ayaklarını yumuşatabilirsiniz. Ancak çok korkuyorsa durmalı, sabırlı olmalı ve bir süre bilezik takmayı bırakmalısınız. Bir süre sonra tekrar işlemleri tekrarlayabilirsiniz. Bu aşamaya kadar rahatlıkla gelen bir muhabbet kuşunun ayaklarından sonra arka ayağını geriye doğru kıvırmalı ve bileziği geriye katlanan parmaktan çekerek takmalısınız.

Bu bilezik ömür boyu takılan bir bileziktir; bunu unutmamalısınız. İşlemler sırasında muhabbet kuşunun ayaklarını iyi gözlemlemeli ve zamanında takmalısınız. Aksi halde ayaklar ve bacaklar çok büyüdüğü için bilezik takma işlemi sağlıklı olmayacağından takamazsınız. Bu bilezik malzeme olarak demirden yapılmıştır; ancak özel olarakta yaptırılabilmektedir.

Profesyonel bir üretici konumunda değilseniz ve kuşunuzu yarışmalara kaydettirmeyi düşünmüyorsanız bilezik takma işlemi tamamen sizin zevkinize kalmıştır. Ayrıca yeni yeni üretici konumuna geldiyseniz eşleri karıştırmamak ya da kardeş eşleşmesini önlemek için de bilezik takabilirsiniz. Bu bilezikleri diğer bileziklere oranla daha farklı ve size özgüdür.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ