showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Bit İlaçları

Muhabbet kuşu çeşitli nedenlerden dolayı sürekli kaşınabilir ya da tüylerini kabarık halde tutarak silkinebilir. Kaşınmak için yaptığı sürekli davranışlar bite yakalanmış olabileceği ihtimalini düşündürmelidir. Bu durumda ilaç ve spreyler ile bitler temizlenmelidir.

Bitler; muhabbet kuşları üflendiğinde rahatça görülebilir. Ayrıca ilkbahar ve yaz aylarında çok daha hızlı üreme gösterirler. Öncelikle geceleri kafesi dinleyerek bit sesleri anlamalısınız. Bite rastlandığında da hemen tedaviye başlanmalıdır.

Bitlerin Tedavisinde Spreyler

Petshop ya da eczanelerden rahatlıkla alabileceğiniz spreyler bitleri kolayca yok etmektedirler. 2-3 gün arayla birkaç sıkacağınız bu spreyler, özellikle kanat altına ve boyna sıkılmalıdır. Spreyleri sıkarken göz ve ağız çevresine sıkmamaya özen göstermelisiniz. Bu spreyler arasında; Avispray Parazit, Vitamx Anti Parazit ve Pharmased bulunmaktadır. Ancak kullanacağınız spreyler arasında ilk önceliğiniz Avispray Parazit olmalıdır. Çok daha etkili olan bu sprey, yumurtalara kadar etki etmektedir. Sprey sıkarken kafese, tüneklere ve ızgara altına da sıkmak gerekmektedir. Ayrıca kafes ve kafes içindeki herşey sıcak su ile yıkanarak dezenfekte edilmelidir. Bit spreylerini ortalama 15 – 20 TL arasında bulabilirsiniz.

Bit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Bit tedavisinde sprey haricinde ilaç tedavisine de kolayca başvurabilirsiniz. Jakotin, Biodust, Ekobist bit ilaçları arasında bulunmaktadır. Bu ilaçları eczanelerden ya da muhabbet kuşu satan yerlerden 10-20 TL arasında bulabilirsiniz.

Bitlere Uygulanan Toz İlaçlar

Pire tozu, muhabbet kuşlarında bitlere uygulanan kolay çözümlerden biridir. Pire tozu, kafes içine, tüneklere ve kafes içindeki her kıyı köşeye serpildiğinde olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Ayrıca bitlerin kuluçka evresinde muhabbet kuşuna uygulayacağınız pire tozu tüm bitleri yok etmektedir. Pire tozu sonrasında tozların kafeste kaldığını düşünüyorsanız ya da yavru bir muhabbet kuşu bekliyorsanız bu kafesi ve içindekileri atarak yenilerini almanız en doğrusu olacaktır. Yavrular tozdan zarar görerek ölüme kadar gidebilirler.

Bitlerde Doğal Yöntemler

Eğer ilaç tedavisi değil doğal tedavi uygulamak isterseniz su ve elma sirkesi ile kafes ve içerisini silmelisiniz. Ardından elma sirkesini suluğuna koymalısınız. Ancak bu tedavi bitlerin kökünü kurutmayacaktır.

Muhabbet kuşlarındaki bitler hiçbir şekilde insana geçmemektedir. Muhabbet kuşları için büyük bir sorun ve hastalık olmasına karşın insanda güçlü bir etki yaratmayacağından insanda ölecektir. Ancak muhabbet kuşlarında tedavi yoluna gidilmediğinde kuş ölümlerine kadar gitmektedir.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ