showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Çiçek Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Pek çok insan evinde pet hayvanı beslemekten mutluluk duyar ve bu pet hayvanları dostlarımız içerisinde en yaygın olanlarından birisi de muhabbet kuşlarıdır. Muhabbet kuşları tropikal bölge canlılarıdır ve oldukça da hassas yapıdadırlar. Her canlıda olduğu üzere muhabbet kuşu hastalıkları da çok çeşitlidir ve müdahale gerektirir. Peki ama muhabbet kuşu hasta olduğunu nasıl anlarız? Bu önemli bir sorudur; çünkü oldukça hassas canlılardır ve siz belirtileri erken fark edemezseniz sonuç üzücü olabilir. Genellikle muhabbet kuşu hastalıkları halsizlik temelli kendini gösterir. Zira bu canlılar oldukça neşeli ve hareketli hayvanlardır.

muhabbet-kusunda-cicek-hastaligi.jpg

Çiçek hastalığı muhabbet kuşlarında toplu ölümlere dahi sebep olabilmektedir. Bu nedenle oldukça dikkat edilmelidir.

Çiçek Hastalığı Nedenleri

En belirgin sebep kafes temizliğinin dikkat edilmemesidir. Eğer evinizde bir ya da iki adet kuşunuz varsa bunun sağlanması kolaydır. Ancak eğer muhabbet kuşu üreticileri için bu durum çok farklıdır. Kümeslerde yüzlerce kuş olabilir ve hangisinin hasta olduğunun tespiti zordur. Bu nedenle kümese dışarıdan hayvan alınmaması ciddi öneme sahiptir.

muhabbet-kusunda-cicek-hastalik-belirtileri.jpg

Çiçek Hastalığının Belirtileri

En belirgin belirtileri halsizlik ciddi iştahsızlık ve gaga, göz çevrelerinde belirgin kızarıklıktır. Yine aynı şekilde ayaklarda da belirgin kızarıklıklar oluşacaktır. Muhabbet kuşlarında çiçek hastalığı hızla yayılan ve kitlesel ölümlere neden olabilecek bir hastalıktır. Veteriner hekimlerce yardım alınması zorunludur ve eğer 7-8 gün içerisinde hekiminiz tarafından aşınızın yapılmaması durumunda ölüm kaçınılmazdır. Şayet üretim yapan bir çiftliğiniz var ise hekimlerinizden yardım almak zorundasınız. Aksi durumda 7-8 gün içerisinde tüm kümesinize bu hastalığın yayılması kuvvetle muhtemeldir.

Tedavi Yolları

muhabbet-kusu-hastaliklari.jpg

Öncelikle belirmemiz gerekir ki çiçek hastalığı virüs kaynaklı bir hastalıktır. Bu nedenden dolayı antibiyotikler işe yaramayacaktır. Normal durumlarda dahi veteriner hekiminizin kontrolü dışında antibiyotik kullanımınız hayvanın bağışıklık sisteminin çökmesi riski taşımaktadır. Bunun yanı sıra tedavi olarak “Kanareien Pocken” isminde aşı mevcuttur. Ancak bu aşının uygulanması için kuşun en az 6 haftalık olması gerekir. Muhabbet kuşunuz hasta olsa da olmasa da her yıl bir kere veteriner hekiminiz tavsiyesi ile aşılanmalıdır.

  • +2
  • -1
  • 3 Derecelendirmeler
3 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
66.7% 33.3%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ