showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Belirlenmesi

Muhabbet kuşlarının cinsiyetini belirlemeniz için bu konuda uzman olmanız gerekmemektedir. Birazdan anlatacağım birkaç küçük ipucuyla kuşunuz cinsiyetini kısa sürede zorlanmadan tespit edebileceksiniz.

Cinsiyet Nereden Tespit Edilir?

Kuş sahipleri çoğunlukla muhabbet kuşumuzun cinsiyetini nasıl anlayabiliriz diye düşünürler, şimdiyse bu soruyu cevaplama vakti. Öyleyse gelin, cinsiyetini nasıl belirleyeceğimizi öğrenelim. Muhabbet kuşlarının gaga üzerinde bulunan renkli ve burun deliklerini de içeren kısmına cere adı verilir. Her yaştaki muhabbet kuşunun cinsiyeti cerenin rengine bakılarak tespit edilebilir. Burada önemli olan nokta cere renginin kuşunuzun yaşına ve hormonlarına bağlı olarak zaman zaman değişiklik gösterebilecek olmasıdır.

Muhabbet kuşunun ırkını nasıl anlarız sorusuna yönelmek cinsiyet tespiti için çok anlamlı olmayacaktır çünkü tüm muhabbet kuşlarının cinsiyeti benzer şekillerle tespit edilir.

Muhabbet Kuşunun Yaşına Göre Cinsiyet Tespiti

Muhabbet kuşunuzun yaşını anlayabilmenizi sağlayacak birkaç yöntem bulunmaktadır fakat ben sizlere en basitinden söz edeceğim. Cere üzerindeki kafa tüylerinin yatay çizgileri eğer cereye kadar uzanıyorsa muhabbet kuşunuz henüz yavrudur ve muhtemelen en fazla 6 aylıktır. Ayrıca yavru muhabbet kuşlarının yine ilk 6 ayda gözlerinin çevresinde beyaz bir halka bulunmaz. Gözleri simsiyahtır. Fakat kuşunuz büyüdükçe gözünün çevresinde beyaz bir halka oluşur ve bu onun olgunluğa eriştiğinin bir göstergesidir.

Yavru muhabbet kuşlarının ceresi beyaz, krem veya açık mavi renginde ise ve burun deliklerinin etrafı beyaz renkli bir halka ile çevrilmişse bu muhabbet kuşu dişidir. Eğer ceresi pembe, mor renklerinde ise bu yavru ise erkektir.

6 aydan büyük yani yetişkinliğe ulaşmış bir muhabbet kuşunun ceresi koyu mavi ise erkek, kahverengi, sarı tonlarında ise de dişidir.

Dişi muhabbet kuşlarının ceresi sadece yaşla değil aynı zamanda çiftleşme dönemlerinde de renk değiştirir. Zaten kahverengi tonlarında olan cere rengi kısmen biraz daha koyulaşıp kabuklu, mat, kuru ve çatlamış bir görünümde olabilir. Bu gayet normal bir durum olmakla birlikte muhabbet kuşunuz için endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur.

Erkek muhabbet kuşlarının ceresi ise dişilerin aksine çiftleşme dönemlerine göre renk değiştirmez. Çoğunlukla koyu mavi renktedir.

Davranışlarına Göre Cinsiyet Tespiti

Bu çok tutarlı bir yöntem olmamakla birlikte çoğunlukla dişi ve erkek muhabbet kuşları kendilerini davranışlarıyla da belli eder.

Erkek muhabbet kuşları uzun süreli öter. Dişilere göre eğitilmesi daha kolaydır ve ev yaşamına daha kolay uyum sağlar. Ayrıca dişilerden daha iyi konuşma kabiliyetine de sahiptirler. Kendilerini şişirerek iri göstermeye çalışırlar ve çoğu zaman kafalarını sallarlar.

Dişi muhabbet kuşları erkeklere göre daha kısa süreli öter ve daha saldırgan tutumlar sergileyebilirler.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ