showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Eğitimi Ne Kadar Sürer

Evcil hayvan alternatifi olarak evde muhabbet kuşu bakmak oldukça eğlenceli ve faydalı bir seçimdir. Hareketli ve sosyal yapıları ile muhabbet kuşları, bulundukları ortama renk ve neşe katarlar. İnsanlar ile de kolayca iletişim ve bağ kurabilen muhabbet kuşları aynı zamanda duygusal ve eğitilebilir hayvanlardır. Papağanlarda olduğu gibi; aynı türden geldikleri için konuşabilme ve çeşitli öğretilmiş davranışları tekrar edebilme yetenekleri vardır. Bu özellikleri ile evcil hayvan bakmak isteyenler için eğlenceli bir seçenektir.

muhabbet-kusu-egitimi-7185167_x_o.jpg

Yavru bir muhabbet kuşu sahiplendikten sonra, sahiplenen kişilerin aklına hep şu temel soru gelir; muhabbet kuşu eğitimi nasıl yapılır ve ne kadar sürer? Muhabbet kuşları konuşabilen ve duydukları sesleri taklit edebilen kuşlardır. 3 yaşına dek 100 kelimeye kadar öğrenebilen muhabbet kuşlarının eğitimi sabır ve özen gerektirir. Eğitmeye başlayacağınız kuşun, yavru iken sizinle beraber olması sesinize ve aksanınıza alışması için oldukça önemlidir. Bu nedenle maksimum 2-3 aylık bir muhabbet kuşu edinmek doğru bir tercih olacaktır. Muhabbet kuşlarının erkek olanları daha hızlı konuşturulabilmektedir.

muhabbet-kusu-konusma-egitimi.jpg

En temel muhabbet kuşu konuşma eğitimi güven ile başlar. Muhabbet kuşunuz size güvenir ve sizinle sık sık fiziksel temas kurabilirse, sizin eğitiminizi de daha çabuk algılar ve kabullenir. Ürkek hayvanlar olmaları nedeniyle onlar ile iletişim kurarken ani hareketlerden kaçınmalı, düşük ve yumuşak ses tonuyla konuşmalısınız. Muhabbet kuşunuzu konuşma eğitimine başlamadan önce güvenini kazanmak için ellerinize alışmasını sağlayın. Onu yavru iken eliniz ile besleyin ve elinizi kafese sık sık yakın tutun.

Daha sonra yumuşak tondaki sesinize onu alıştırın. Ona seslendiğinizi algılamaya başlayan muhabbet kuşu bir süre sonra bu kelimeyi hafızaya alacaktır. Reaksiyon verdiği kelimeler onda daha fazla ilgi uyandıracaktır. Bu süreçte belirli aralıklarla, söylenişi kolay ve kısa kelimeleri sık sık tekrar ederek kuşunuzun öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

konusan-muhabbet-kusu1-375x276.jpg

Buna ek olarak siz de muhabbet kuşu beden dili neleri anlatır öğrenebilir ve kuşunuzun taleplerine anında yanıt verebilirsiniz. Kuşunuzun esneme ve açma/germe hareketleri az sonra uyuyacağına işaret eder. Kuşunuz her an hareket etmeye hazır ve hareketsiz olarak dik duruyorsa muhtemelen korkmuştur. Kuşunuz tüylerini vücuduna tamamen kapatmış ve omuz bölgesini kabartmışsa sıcaktan bunalmış demektir.

 

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ