showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Elden Yem Yeme

Küçük tüylü dostlarımızın sahipleriyle olan güven ilişkileri çok bilinen bir durumdur. Muhabbet kuşları sahipleriyle güven ilişkisi kuramadıkları takdirde hem kuş hem de sahibi çok sıkıntılı süreçler yaşayabilirler. Muhabbet kuşları bulundukları ortamlara göre davranış değiştirebilen hayvanlardır. Öyle ki farklı bir kafes ya da ortama girdiklerinde haftalarca yemek dahi yemeyebilirler. Hatta belki su içmeden bile kesilebilirler. Çok hassas hayvanlar olan muhabbet kuşları, sahipleriyle olan bağa çok önem verdikleri için evde başka hayvan varsa hatta evde küçük çocuk varsa dahi sahiplerine küsebilirler. Bu yüzden muhabbet kuşu besleyenlerin kuşlarıyla arasında olan ilişkilerini sağlıklı ve sağlam tutmaları gerekmektedir. Peki, bir muhabbet kuşu nasıl alışır sahibine? Bu sağlıklı ilişki yöntemini sağlamanın bir yolu da muhabbet kuşuna elden yem yedirme alıştırmalarıdır.

Muhabbet Kuşunun Güvenini Kazanma

Elinizden yem yemeye alışan bir muhabbet kuşu, size zaman geçtikçe daha çok güvenecektir ve böylelikle kendini daima güvende hissedecektir. Kendini güvende hisseden kuşlar genelde daha sağlıklı olurlar; çünkü beslenmelerini aksatmazlar. Sahipleriyle aralarındaki bağ kuvvetli olduğu için sahibi ona güvenle uçurma alıştırmaları yaptırır. Düzenli beslenen ve yeteri kadar aktivite yapan hayvan, daima sağlıklı olacaktır. Elbette muhabbet kuşu alışma süresi vardır ve bu süreyi belirlemek genelde sizin elinizdedir.

Güven Kazanma için Yapılması Gerekenler

Öncelikle muhabbet kuşunuzun sizi görebileceği konumda olması gerekmektedir. Eğer ortamınız buna elverişli değilse o zaman sizin, kuşunuzu belli aralıklarla ziyaret etmeniz gerekecektir. Sizi görmeye alışmış olan kuş size güvenmeye başlayacaktır. Güven sonrasında muhabbet kuşu kaç günde alışır diyecek olursanız bu alışma süresi en az 1 hafta en geç 1 ay içerisinde gerçekleşir. Kuş size alıştıkça elinize bir miktar yem alarak elinizi kafesin içine sokmanız gerekecektir.

Bu durumda dikkat etmeniz gerek iki şey vardır: Birincisi muhabbet kuşunuzu elinizden yem yemeye zorlamamaktır. Sizin yapmanız gereken yem dolu avucunuzu sakince kafesin içine sokmak ve onun rahatlıkla ulaşabileceği mesafede tutmak. Kuşunuz zamanla avucunuzdan gelip yem yiyecektir. İkincisi ise avucunuzu kafesin içine soktuğunuzda ıslıkla ya da parmak şaklatarak muhabbet kuşunuzu ürkütmeden onun dikkatini çekmektir. Böylelikle kuşunuz sizin avucunuzdan yem yemeye alışacaktır.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ