showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Eşlenmeme ve Yumurtlamama Sebepleri

Muhabbet kuşlarım çiftleşmiyor, muhabbet kuşum neden yumurtlamıyor gibi pek çok soru, muhabbet kuşu sahiplerinin cevabını aradığı sorular arasında yer almaktadır. Muhabbet kuşları eşlenmek için bazı koşulların uygun olmasını beklemektedir. Bu koşulların içinde uygun bir eş ile kafes, sessiz bir yer ve uygun beslenme ortamı vardır. Bu koşullardan bir tanesi bile sağlanmadığı takdirde muhabbet kuşlarında eşlenmeme oldukça sık görülen bir durumdur. Bu koşulların dışında, yuvanın nereye konulduğu da önemli bir faktördür. Yuva mutlaka kafesin dışında olmalıdır.

Eşlenmeme sebeplerinin en önemlisi sahiplerin, muhabbet kuşlarına karşı olan tutumudur. Muhabbet kuşu sahibi sürekli kafesin etrafında oluyorsa, kuşlarla oyun oynamak istiyorsa veya çiftleşmek için kuşları zorluyorsa dişi kuş bundan rahatsız olur ve eşlenme gerçekleşmez. Bu sebeple kuşların kafesi sessiz bir yere konulmalıdır ve eşlenme istendiği zaman kuş sahibi, yalnızca su ve yem değişimi için kafesi yaklaşmalıdır.

Muhabbet Kuşunun Yumurtlamamasının Sebepleri Nelerdir?

Eşlenmenin olduğu halde yumurtlamanın olmadığı durumlar muhabbet kuşlarında sık sık görülmektedir. Bu sebeple muhabbet kuşum çiftleşti ne zaman yumurtlar gibi sorular bazen cevapsız kalabilmektedir. Çiftleşme olsa bile kafes düzeninin yanlış olması, erkek kuşun veriminin olmaması, kalsiyum eksikliği, dişi kuşun bir hastalığının bulunması gibi sebeplerden dolayı yumurtlama gerçekleşmeyebilir. Bu sebeplerden hiçbiri muhabbet kuşlarında yoksa kuşlardan birinin kısır olma ihtimali oldukça yüksektir. Bunun için eş değişimi yaparak hangi kuşun kısır olduğu anlaşılabilir.

Muhabbet kuşlarının yumurtlamamasının önemli sebeplerinden biri yumurta tıkanmasıdır. Bu durum oldukça nadir gözükse de, dişi kuş için oldukça riskli bir durumdur. Çoğunlukla ilk kez yumurtlayacak kuşlarda görülen bu rahatsızlık, gerekli durumlarda cerrahi müdahale ile çözülebilmektedir. Yumurta sıkışması belirtileri görüldüğü zaman mutlaka bir veterinere danışılması gerekmektedir.

Neler Yapılabilir?

Muhabbet Kuşu çiftleştirme teknikleri, eşlenmeyen muhabbet kuşları için uygulanabilir. Ayrıca muhabbet kuşlarının yemlerinin içine nijer veya benzeri kızıştırıcı tohumlar eklenebilir. Muhabbet kuşları iyi anlaşıyorsa; fakat eşlenmiyorlarsa bunun en büyük sebebi bakım şartlarıdır. Eşlenme ve yumurtlama için kuşların bakım koşullarının iyileştirilmesi gerekmektedir.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ