showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Eve İlk Geldiğinde Ne Yapmalı?

Bir muhabbet kuşunu sahiplendiğinizde, onun ilk defa alındığı andan itibaren aranızdaki iletişim başlayacaktır. Duygusal ve sosyal varlıklar olan muhabbet kuşları, psikolojileri için negatif etkiler yaratabilecek en ufak faktörden bile etkilenebilirler. Bu etkilenim, onların yaşamları boyunca etkilenebilecekleri bir sürece dönüşebilir. Bu anlamda muhabbet kuşu sahiplenmeden önce bilmeniz gereken çok sayıda şey vardır. Bunlardan ilki muhabbet kuşu eve ilk geldiğinde ne yapılmalı olacaktır.

muhabbet-kusu-hakkinda-bilgi.jpg

Muhabbet Kuşu Eve Nasıl Alıştırılır?

Eğer bir muhabbet kuşu sahiplenmeye karar verdiyseniz, onu edinmek üzere kuş pazarı veya petshopların yolunu tutarsınız. Eğer alacağınız muhabbet kuşu yavru ise bulundukları ortamda diğer yavruların ve yetişkin kuşların bulunması nedeniyle kendisini bir nebze güvende hissediyor olacaktır. Ancak o ortamdan ayrılıp eve getirildiğinde, gerginlik yaşaması normaldir. Bunun için eğer yeni muhabbet kuşu aldım ne yapmalıyım diye soruyorsanız, ilk olarak onun geleceği ve yaşayacağı ortamı temiz ve düzenli hale getirmeniz olacaktır. Çünkü yeni yuvasında kendisini güvende hissetmeyen muhabbet kuşu, yaşadığı şokun etkisiyle depresyona girebilir veya kalp krizi geçirebilir.


Muhabbet kuşunu eve getirmeden önce kalacağı odanın her zamanki düzenini sağlayın. Bu şekilde muhabbet kuşu sürekli değişkenlik gösteren ortamdan korkmayacaktır. Getirildiği odanın hava alan, ılık ve gürültü olmayan bir yer olması gerekir. Oda içerisinde muhabbet kuşunun kafesini yere değil, yerden yüksek bir yere koyun. Ona ortama alışması için zaman tanıyın. Getirdiğiniz gün çok fazla temas kurmayın ve üzerine gitmeyin. Kendi kendine alışacaktır.

Muhabbet Kuşlarının Alışma Süreci

Yavru iken tüysüz ve savunmasız olan muhabbet kuşu alışma süresi yaklaşık 4 haftadır. Bu sürede, oda içerisindeki nesneleri tanıyacak, ses ve hava koşullarına alışacak ve sahibini tanıyacaktır.

muhabbet-kuslarinin-eve-alistirilmasi.jpg

Muhabbet kuşları ürkek canlılar olduğundan farklı bir nesneyi odanıza getirdiğinizde veya nesnelerin şekil ve düzenini değiştirdiğinizde korkabilir. Bu nedenle ilk önce onu alıştırmaya çalışın ve değişiklikleri sakince ve düşük ses şartları ile yapın.

Muhabbet kuşunuz 6 haftasını doldurduktan sonra artık kuyruk ve kanat tüylerine kavuşacaktır. Bu süreçte onu elinize ve beslediğiniz şeylere de alıştıracağınızdan, artık kafesten çıkabilecektir. Bu aşamadan itibaren her gün belirli bir süreyi dışarıda geçirmesini sağlayın. Böylelikle odadaki nesnelerle temas kurarak daha iyi tanıyabilecektir.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ